Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

Předseda STAN Vít Rakušan v tiskové zprávě uvedl, že Síkela je nezpochybnitelným odborníkem díky zkušenostem z vrcholných manažerských pozic v bankovním sektoru. „Věnoval se mimo jiné podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování. To jsou pro nás v hnutí STAN velice důležitá témata,“ řekl. S hnutím v minulosti spolupracoval a poskytoval odborné konzultace, doplnil Rakušan.

Síkela podle Rakušana díky své erudici a schopnostem dokáže reagovat na technologickou výzvu, které bude český průmysl v blízké době čelit. „Věřím, že je to ten správný člověk, který dokáže náš průmysl posunout od montovny na mozkovnu,“ doplnil Rakušan.

Síkela je absolventem Vysoké školy ekonomické, kde v roce 1989 spoluorganizoval studentské stávky. Od roku 1995 pracoval ve vídeňské Creditanstalt, po fúzi s Bank Austria se stal ředitelem jejího korporátního bankovnictví v Česku. Od roku 2001 řídil firemní bankovnictví České spořitelny a od roku 2007 působil v Erste Bank na Ukrajině, kde se stal v roce 2009 výkonným ředitelem. V letech 2010 až 2015 byl generálním ředitelem Slovenské spořitelny, v roce 2013 obdržel cenu slovenského bankéře roku.

Od ledna 2015 byl členem představenstva skupiny Erste, zodpovědným za firemní klientelu a finanční trhy. Od letošního roku je partnerem investiční skupiny Prime Fund.

Síkela řekl, že Česko čeká řada globálních výzev. „Stát by měl mít ambici takovým změnám nebránit, ale naopak je využít ve svůj vlastní prospěch. Věřím, že v prosazování těchto témat mi pomůže má dlouholetá zkušenost z vrcholného mezinárodního bankovního prostředí,“ uvedl v tiskové zprávě.

Na ministerstvo chce přinést moderní přístupy, „které nám otevřou příležitost v transformaci našeho průmyslu, rozvoje technologických start-upů a vyšší energetické soběstačnosti, což je cesta k tomu, aby se ČR stala středoevropským tygrem,“ dodal.

Síkela je podle expertů, které oslovila ČTK, velice úspěšným manažerem. Připomínají, že byl na jedné z nejvyšších pozic, kterou občan Česka ve světě v bankovnictví dosáhl. Oceňují na něm i to, že rozumí problematice menších firem. Síkela jako bankéř působil mnoho let ve vedení Erste Group, později se stal investorem.

„Jozef do velké míry popíral předsudečné vnímání bankovního manažera jako pomalého korporátního dinosaura, který váhá s rozhodnutím a přijetím odpovědnosti. Dynamikou a drajvem působil v bankovním prostředí dost netypicky,“ řekl ČTK zdroj z České spořitelny, která patří do skupiny Erste.

Síkela podle něj nebyl zvyklý sedět v koutě, o čemž svědčí jeho zahraniční kariéra v Erste, kde vedl pobočky banky na Slovensku nebo Ukrajině, a jako první Čech byl v představenstvu Erste Group. To je jedna z nejvyšších pozic, které občan Česka v bankovním světě dosáhl. „Jozef je poměrně hodně ambiciózní člověk, který dokázal být úspěšný a byl si toho velmi dobře vědom,“ podotkl.

„Síkelovy zkušenosti z velké středoevropské banky, působiště na Ukrajině, Slovensku a Praze, dává dobrý mix pohledů. Nejvíce mi imponuje jeho poradenská a zčásti investorská role ohledně start-upů,“ uvedl Radim Dohnal z portálu Capitalinked.com. Česko podle něj potřebuje více ministra pro start-upy než ministra pro investiční pobídky či jaderné energetiky podle 70. let minulého století. Dohnal také předpokládá, že koaliční půdorys nové vlády bude znamenat sice pomalejší domluvu na vládě, ale větší možnosti MPO prosazovat svoje představy.

Podle zakladatele společnosti Patron Jiřího Patáka je výbornou zprávou, že nominovaný ministr rozumí tomu, že páteří českého hospodářství jsou malé a střední podniky. „Zároveň jeho příchod oživí naději, že se přece jen změníme z montovny na moderní, inovativní ekonomiku,“ poznamenal.

Michalik se nominace vzdal minulý čtvrtek po sérii informací médií o jeho podnikání. Michalikova rodina vlastní podíl 96 procent ve fondu Valour, který díky třem solárním elektrárnám patří podle serveru Seznam Zprávy k předním výrobcům elektřiny ze sluneční energie v zemi. Deník N pak upozornil, že někdejší Michalikova firma si v minulosti půjčila přes kyperskou firmu nejméně 4,6 milionu eur (v přepočtu podle aktuálního kurzu přibližně 117 milionů korun). Michalik později vysvětlil, že patřila jeho manželce.

Michalik minulý týden uvedl, že potenciální střet zájmů by mohl fond vyřešit prodejem elektráren. Podnikání na Kypru podle něj bylo legální, ale kvůli tomu, že má v Česku negativní pověst, nechtěl zatěžovat budoucí vládu dlouhodobými diskusemi o svém podnikání.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist