Evropská agentura pro léčivé přípravky doporučila ve čtvrtek očkování dětí proti covidu-19 již od věku pěti let, a to vakcínou od společnosti Pfizer. Onemocnění totiž může mít vážný průběh i u nich. Podle profesora Jana Lebla, dlouholetého přednosty Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol, ale stále platí, že onemocnění má u dětí zpravidla mírnější projevy, nelze však na to sázet ve všech případech. Přibližně u jednoho z tisíce infikovaných dětí se rozvine vážný syndrom nazývaný PIMS-TS. Ten může vést až k selhání srdce a dalších orgánů.

„V loňské podzimní a letošní jarní vlně jsme zaznamenali v Česku 207 dětí s tímto onemocněním,“ upozorňuje Lebl. Pět dětí na covid zemřelo. Podle Lebla se ale jednalo o pacienty, kteří k tomu měli i jiné závažné nemoci. „Zdravým dětem asi nehrozí, že by je covid jako takový ohrozil na životě,“ říká v rozhovoru pro HN. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.