Zlínský kraj podle hejtmana Radima Holiše (ANO) minimálně na 14 dní omezí od příštího týdne společenský život, aby pomohl nemocnicím, které jsou kvůli covidové situaci na hraně svých kapacit. Zakázány zřejmě budou akce nad 100 lidí. Hejtman to v úterý řekl na tiskové konferenci ve Zlíně. Opatření by na základě legislativních možností měli vyhlásit hygienici.

Ve Zlínském kraji jsou nemocnice podle hejtmana těsně před naplněním maximálních kapacit. „Chceme, aby se omezily společenské akce. Je to ta nejmenší, nejméně bolestná věc, o kterou musíme lidi požádat, by nám pomohli snížit dopad epidemie ve Zlínském kraji,“ řekl Holiš. Podle něj je zájem udržet v chodu školy, firmy a služby, proto padla volba na omezení společenského života. Zákaz akcí nad sto lidí by se týkal venkovních akcí i akcí konaných uvnitř. „Nechceme úplně zastavit sportovní utkání a jiné společenské akce,“ uvedl hejtman.

Podle hejtmana je prioritou, aby se lidé v kraji dostali ke zdravotní péči. „Nemocnice jsou z větší části zaplněné covidovými pacienty. Predikce vývoje na budoucích 14 dnů nás nutí udělat nějaké opatření. Po dohodě s hejtmany bohužel nepřijde žádný nouzový stav, nepřijde žádné vládní nařízení, které by omezilo chod a kontakty v krajích. Proto jsme se dohodli, že využijeme zákonných možností hygieny a omezíme společenský život v kraji,“ uvedl Holiš. O věci v úterý jednala epidemiologická komise kraje, podle hejtmana se řešilo, jaké jsou zákonné možnosti. Hejtman s dalšími orgány kraje včetně krizového štábu požádá hygieniky, aby opatření vyhlásili. Připraveno by mělo být v pátek, aby mohlo od pondělí platit.

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Sedláčková na tiskové konferenci kraje uvedla, že hygienici návrh podporují a akceptují. „Připravíme opatření, jehož cílem je snížit počty pozitivních nárůstů ve Zlínském kraji,“ uvedla Sedláčková. Opatření se podle ní bude projednávat s hejtmanem i ministerstvem zdravotnictví.

Opětovné vynucení provozu vyhlíží například pracovníci Slováckého divadla v Uherském Hradišti. „Pokud jsem tomu správně rozuměl, tak nařízení se všemi podrobnostmi musí vydat hygiena. Teď je vyjádření velmi obecné, že by to zřejmě mělo být od pondělí, že by to zřejmě mělo být nad sto lidí. Až budeme znát konkrétnosti, tak se k tomu postavíme,“ řekl herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.

Divadlo má na příští týdny naplánováno řadu představení. „Musíme se rozhodnout, jestli je úplně zrušíme, nebo je budeme půlit. Bude záležet na počtu diváků, jestli je to předplatné, nebo jestli je to na volnou kasu. Neznámých je strašně moc a my se můžeme definitivně rozhodnout až ve chvíli, kdy budeme mít v ruce oficiální znění nařízení,“ doplnil Kubáník.

Hejtman již v úterý řekl, že by přivítal vyhlášení nouzového stavu, na tom se však hejtmani neshodli. Podle Holiše není řešením vyhlásit v kraji stav nebezpečí, podle něj není vhodným nástrojem na řešení epidemie.

Za posledních sedm dní je v kraji 1299 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel. Po Olomouckém kraji, kde je za týden 1422 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel, je to druhý nejvyšší údaj mezi kraji v zemi. Nemocnice ve Zlínském kraji omezily plánované operace, pomáhají v nich vojáci.

Vojtěch očekává na Moravě další opatření

Dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) očekává razantnější proticovidová opatření v moravských krajích včetně rušení hromadných akcí. Domluvil se na tom s hejtmany a hygieniky. Řekl to v úterý na odborné konferenci Efektivní nemocnice. 

„Zatím je situace rozdělená na Moravu a Čechy. Moravské regiony jsou mnohem více zatíženy,“ uvedl ministr. Domnívá se, že protiepidemická opatření v moravských krajích budou podobná jako avizovaná ve Zlínském kraji na regionální úrovni. „Myslím si, že dojde k razantnějším opatřením ve smyslu zrušení hromadných akcích a podobně. To už se teď děje, domluvili jsme se na tom s hejtmany a krajskými hygienickými stanicemi,“ dodal.

Podle něj situace na Moravě souvisí s nižší proočkovaností. „Ta korelace mezi nízkou proočkovaností a vysokým počtem nakažených je naprosto zřejmá,“ dodal. Ve Středočeském kraji má dokončené očkování 57,39 procenta populace, v Moravskoslezském a Olomouckém kraji 50,2 a 50,3 procenta.

V následujících dvou až třech týdnech není podle Vojtěcha možné očekávat zlepšení epidemické situace. „Zatím nevidíme světlo na konci tunelu,“ řekl. K dnešnímu dni je celostátní průměr 1029 nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, v Olomouckém kraji 1422, ve Zlínském 1299, v Jihomoravském 1255 a Moravskoslezském 1196.

Některé moravské nemocnice hlásí, že už nemají pro covidové pacienty volná lůžka. „Nemůže se stát, že někde dojde k zahlcení, když jsou jinde volné kapacity,“ řekl Vojtěch. Podle něj se musí pacienti překládat tam, kde volné kapacity mají.

Nyní je hospitalizovaných 5434 lidí, na jednotkách intenzivní péče je 758 z nich.

Praha nabídla pomoc

Hlavní město nabídlo hromadný převoz pacientů z přetížených moravských nemocnic do Prahy. Na svém Twitteru to dnes uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle mluvčí záchranné služby hlavního města Jany Poštové je pro převozy připravený vůz Fénix, kterým v dřívějších dobách do pražských nemocnic z ostatních krajů pražští záchranáři převezli okolo 80 pacientů nakažených covidem-19.

„Praha může zajistit hromadný převoz pacientů z přetížených moravských nemocnic do Prahy. Informoval jsem o tom dnes hejtmany moravských krajů. Nechal jsem připravit do režimu stand-by speciální vůz pražské záchranky Fénix, který převeze najednou až 12 pacientů na kyslíku,“ uvedl na sociální síti primátor české metropole.

Poštová sdělila, že o převoz do nemocnic v Praze zatím nemocnice z jiných krajů nepožádaly, pražští záchranáři jsou ale na případné požadavky připravení. Zatím podle mluvčí pražské nemocnice pacienty s covidem-19 neodmítají. Ředitel Zdravotnické záchranné služby (ZZS) v Praze Petr Kolouch  novináře informoval, že pražští záchranáři zatím v listopadu převezli do zdravotnických zařízení v Praze asi 1500 osob nakažených koronavirem. Za celý srpen jich přitom bylo 370.

Na hraně své kapacity jsou například nemocnice na jižní Moravě, jak v pondělí uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Na jižní Moravě už v nemocnicích pomáhá 39 vojáků, nastoupilo také osm hasičských zdravotníků a pomoc avizovali i policisté. Vojáci nyní pomáhají například i nemocnicím v Libereckém kraji a ve Zlínském kraji.