Vláda nouzový stav kvůli zhoršující se epidemické situaci v zemi zatím nevyhlásí. V úterý však s hejtmany projedná návrh části krajů, které nouzový stav požadují kvůli přetížení nemocnic. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) musí hejtmani jasně požádat a žádost zdůvodnit. 

Vláda podle premiéra v pondělí také otevřela debatu o povinném očkování některých profesí proti covidu-19. Vznikne meziresortní komise, která ho posoudí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) doplnil, že debatu by chtěl mít uzavřenou do konce tohoto týdne a příští týden vládě předloží stanovisko ministerstva.

„Bavíme se o kritické infrastruktuře, případně o zdravotnících a sociálních pracovnících. Uvidíme, možná že tam budou i další skupiny,“ řekl Vojtěch. Babiš uvedl i další státní zaměstnance, jako jsou vojáci, policisté nebo hasiči.

Pro zavedení povinného očkování není podle ministerstva zdravotnictví třeba měnit zákon. Upravuje to vyhláška k zákonu o ochraně veřejného zdraví, dodal ministr.

Vláda v pondělé také specifikovala postup v případně pozitivního antigenního testu. Nově bude platit, že ten, kdo má pozitivní antigenní test, se musí podrobit i potvrzujícímu PCR testu. Dosud je některá zdravotnická zařízení na test neposílala.

Ministerstvo zdravotnictví zváží i úpravy karantény pro očkované. Zřejmě budou muset na test, pokud mají pozitivně testovaného v domácnosti. Na dotaz ČTK to řekl ministr zdravotnictví. Na situaci, kdy podle platných pravidel pro rozhodování hygienických stanic rodiče pozitivního dítěte nejdou na test a mohou dál chodit do práce, upozorňovali někteří odborníci i lidé na sociálních sítích.

„Kolegové teď aktuálně analyzují, jak by bylo možné to nastavit,“ řekl po tiskové konferenci k jednání vlády Vojtěch. Podle něj nejsou pravidla definitivně nastavená, předložit by je chtěl příští týden. Doplnil, že je zřejmé, že očkovaní jsou před nákazou lépe chránění a podle studií jsou i jako nakažení asi o 60 procent méně infekční.

Stát nakoupí bezmála 14 milionů antigenních testů na covid pro použití ve školách, využije k tomu peníze z Fondu solidarity EU. Nákup zajistí Správa státních hmotných rezerv, sdělil na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO) během zasedání vlády. Vláda v pondělí také uvolnila 192 milionů korun na přesnější PCR testování covidu ve školách. Školy tak budou moct opět využít proplácení částkou 200 korun na test.

Vláda minulý týden rozhodla, že preventivní testování neočkovaných žáků a těch, kteří neprodělali nemoc v posledních 180 dnech, na školách bude povinné do února. Pravidelně by se měli žáci a studenti testovat každé pondělí.

Pro pondělní zasedání kabinetu připravilo ministerstvo materiál, podle kterého bude pro testování žáků na covid-19 na základních a středních školách od prosince do konce února příštího roku potřeba zhruba 15,39 milionu antigenních testů určených pro samoodběr. Část z nich může stát získat dodatečným nákupem testů z poslední objednávky a asi na 13,79 milionu se bude muset vypsat veřejná zakázka. Testy pro školy by měla pořídit Správa státních hmotných rezerv podle technické specifikace ministerstva zdravotnictví. Veřejnou zakázku by správa podle návrhu měla vyhlásit nejpozději v úterý.