Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes navrhne vládě, aby kvůli epidemii koronaviru vyhlásila nouzový stav. Uvedl to server iDNES.cz. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl webu sdělil, že důvodem je situace v nemocnicích, které čelí náporu pacientů s covidem-19. V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé vyhlášen loni v březnu, podruhé před rokem 5. října. Několikrát byl prodloužen a skončil letos 11. dubna. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) doufá v to, že ministerstvo zdravotnictví nechce nouzový stav proto, aby mohli medici místo studia pomáhat v nemocnících. Na Twitteru uvedl, že čeká vysvětlení na jednání vlády.

Česká lékařská komora (ČLK) navíc vyzvala k zavedení plošné uzávěry. Doporučila také zkrátit platnost covidových certifikátů pro očkované dvěma dávkami na šest měsíců. Komora rovněž zopakovala svou žádost o okamžité zavedení povinného očkování pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách a podpořila povinné očkování pro lidi nad 18 let. 

Že vláda zvažuje kvůli zrychlující koronavirové epidemii jeho opětovné vyhlášení, řekla už dnes ráno Českému rozhlasu-Radiožurnálu hlavní hygienička Pavla Svrčinová. V pátek po jednání vlády přitom ministr Vojtěch řekl, že vyhlášení nouzového stavu není nutné.

„Samozřejmě se zvažují i tyto možnosti, protože zejména v nemocnicích, domovech důchodců, zařízeních sociální péče začíná chybět personál,“ odpověděla Svrčinová na dotaz, zda vláda nezvažuje vyhlášení nouzového stavu, aby studenti medicíny mohli pracovat v nemocnicích. V nemocnicích už nyní vypomáhá armáda.

Svrčinová v rozhovoru pro Radiožurnál také uvedla, že by byla pro povinné očkování. „Očkování je jedinou cestou, která se nám nabízí. Bohužel jiná cesta není. Osobně bych viděla i cestu povinného očkování,“ prohlásila. Nová protiepidemická opatření by nechala v platnosti minimálně týden až deset dní, než by se eventuálně přistoupilo k přísnějším restrikcím.

Co je nouzový stav

Nouzový stav, tedy státní krizové opatření, které se stalo jedním ze symbolů pandemie i předmětem politického boje, platil v zemi velkou část doby, co se Česko potýká s pandemií koronaviru. 

Vláda ho označovala za nutnost pro přijímaná opatření v boji proti nákaze, opozice jeho prodlužování podmiňovala například přijetím strategie rozhodování o opatřeních, ukončením chaosu či návratem žáků do škol.

V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé vyhlášen 12. března 2020, podruhé 5. října 2020. 

Nouzový stav byl několikrát prodloužen, skončil letos 11. dubna. Celkově byl vyhlášen na 254 dní.

Vláda na základě nouzového stavu přijala řadu opatření – od uzavření většiny obchodů a služeb přes omezení fungování škol až po restrikce týkající se překračování hranic.

Nouzový stav využilo ministerstvo vnitra k centrálním nákupům ochranných pomůcek, umožnil i jednodušší nasazení armády.

V nemocnicích je v současnosti téměř 4900 pacientů s covidem a vyhlášené opatření by jim umožnilo výpomoc mediků. Podle Svrčinové začíná chybět personál nejen v nemocnicích, ale také v domovech důchodců a v zařízeních sociální péče. V nemocnicích už nyní vypomáhá armáda.

Mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková dnes řekla, že armáda je v současné době nasazena ve 39 zařízeních. Slouží v nich 171 vojáků. Dalších 20 příslušníků pracuje ve dvou call centrech, ve kterých pomáhají hygienikům obvolávat lidi, kteří se setkali s nakaženým. Armáda má také v pohotovosti 25 mobilních odběrových týmů. Výpomoc vojáků umožňuje nařízení vlády z loňského roku, které povoluje využití až 900 vojáků na pomocné práce v nemocnicích a v zařízeních se sociální službou. O nasazení rozhoduje Ústřední krizový štáb.

Mluvčí Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Veronika Glogarová dnes prohlásila, že vzhledem ke stále rozsáhlé databázi dobrovolníků z řad studentů nepovažuje vedení fakulty vyhlášení pracovní povinnosti za nutné. Medici pomáhali v nemocnicích už loni na jaře a na podzim i na začátku letošního roku. V březnu se proti tomu vyslovila Asociace děkanů lékařských fakult, která upozornila na to, že to nepříznivě ovlivňuje kvalitu výsledků studia a do budoucna může vést k problémům v celém zdravotnictví.

Vojtěch po pátečním jednání vlády uvedl, že opatření proti šíření epidemie se mohou dál řídit pandemickým zákonem. Stav nouze by byl nutný, kdyby vláda omezovala například volný pohyb lidí, uvedl před víkendem ministr. Vyplývá to podle něj i z konzultací s právníky ministerstva zdravotnictví.

Vláda v demisi má dnes projednat rovněž podporu podnikatelů kvůli zpřísnění opatření proti covidu-19. Tisková konference je naplánována na dnešních 19:00.

Hamáček nevyloučil lockdown

K celostátnímu vyhlášení nouzového stavu kvůli covidu-19 ovšem nejsou aktuálně podle ministerstva vnitra splněné zákonné požadavky. Novinářům to po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) řekl jeho předseda Jan Hamáček (ČSSD). Pro dodržení zákonného postupu by měla čtveřice epidemií nejvíce postižených krajů uspořádat nejdříve zasedání vlastních krizových štábů a zvážit vyhlášení stavu nebezpečí na svém území, uvedl.

Ministerstvo zdravotnictví podle Hamáčka chce nouzový stav vyhlásit kvůli tomu, aby mohla být v některých krajích uložena pracovní povinnost medikům. Krizové štáby těchto krajů by ale měly nejprve zvážit, zda situace vyžaduje nástroje krizového zákona, a případně vyhlásit stav nebezpečí na svém území, doplnil. „Pokud se ukáže, že nejsou schopny zvládnout situaci vlastními prostředky, mohly by se obrátit na vládu, aby vyhlásila nouzový stav, ale to bych očekával, že bude nějakou dobu trvat,“ řekl Hamáček.

Hamáček však po jednání ÚKŠ podle informací serveru Seznam Zprávy nevyloučil vyhlášení lockdwonu. „Já bych rozhodně takto kategorický nebyl. Když vidím ty predikce vývoje, není možné vyloučit de facto žádné opatření,“ uvedl.