Od noci z neděle na pondělí bude v České republice zaveden takzvaný bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu. V České televizi to ve středu oznámil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Opatření bude schvalovat ve čtvrtek dopoledne vláda, jejíž většina se k tomu podle Babiše přiklání. Není k tomu podle předsedy vlády potřeba vyhlásit nouzový stav. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) později na tiskové konferenci potvrdil, že ve čtvrtek s tímto návrhem půjde na vládu.

„Od tohoto času budou, co se týče služeb, hromadných akcí, uznávány jenom očkování a lidi, kteří překonali covid. Ruší se úplně samotesty, nejdeme na model s PCR testy,“ uvedl premiér. Antigenní testy se budou uznávat jen u zaměstnanců a klientů ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb.

„Vypadá to, že všechna opatření, která jsme dosud dělali, nejsou dostatečná,“ uvedl Babiš. Dnes večer se uskuteční porada některých ministrů, ve čtvrtek v 9:00 zasedne Rada vlády pro zdravotní rizika.

Podle Vojtěcha hrozí riziko přetížení nemocnic. Naplněnost nemocnic by se podle něj mohla vyrovnat jarní vlně epidemie covidu nebo ji i překonat. Tehdy bylo až 9500 pacientů.

Před čtvrtečním dopoledním jednáním vlády se měli podle kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sejít zástupci AntiCovid týmu pěti stran tvořících novou vládu s ministerstvem zdravotnictví. Babiš ale řekl, že se dosud AntiCovid tým dostatečně nezapojil a že teď už na něj dosluhující kabinet nebude brát ohled.

Babiš opět apeloval na lidi, aby se nechali proti covidu-19 očkovat. Podle premiéra je u nenaočkovaných devětkrát větší pravděpodobnost, že budou mít těžší průběh nemoci nebo zemřou. Firmy vyzval, aby testovaly své zaměstnance na přítomnost koronaviru.

Vojtěch pak lidi vyzval, aby se vyhýbali velkým kolektivům a maximálně omezili kontakty. Organizátorům akcí doporučil, aby je odložili. Firmám doporučil, aby po zaměstnancích vyžadovaly potvrzení o očkování, testu či nákaze. Měly by také povolit práci z domova, pokud je to možné. 

V úterý přibylo v Česku nejvíc případů nemoci covid-19 za den od začátku epidemie loni v březnu. Nově nakažených bylo 22 479, což je zhruba o polovinu více než za předchozí úterý. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Rostl také počet hospitalizovaných s covidem-19, ale méně výrazně. Za uplynulý týden jejich množství stouplo přibližně o čtvrtinu na 4425. V pondělí bylo podle revidovaných údajů ministerstva hospitalizovaných přes 4500, nejvíc od poloviny letošního dubna.

V reakci na rekordní nárůst případů nemoci covid-19 doporučují odborníci z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) plošné testování ve firmách nebo častější testy školáků. Zároveň by podle nich měl stát také zvýšit ošetřovné a nemocenskou, aby se lidé nebáli na testy jít. Skupina to uvedla v prohlášení na svém webu.

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem v Česku stoupají postupně už zhruba od začátku září. Přibližně poslední měsíc rostou velmi prudce. Zatímco v polovině října se ještě pohybovaly kolem 1500 nově nakažených za den, na začátku listopadu už činily skoro 10 000 denně a před týdnem dosáhly skoro 15 000 případů za den. Dosavadní rekord z 6. ledna letošního roku byl 17 778 potvrzených případů nákazy za den.

Na úterním rekordním nárůstu mělo podle ministerstva podíl testování ve školách i to, že po úterku tento týden následuje státní svátek. „Vždycky ve středu bývají vysoká čísla za den předcházející, za úterý, a do toho se promítly ještě dva prvky - zaprvé výsledky testování ve školách a den před státním svátkem. Vždycky před tím dnem volna bývají výsledky trochu větší,“ řekl Českému rozhlasu - Radiožurnálu mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Druhé kolo testování na covid-19 ve školách v pondělí 8. listopadu odhalilo 3423 pozitivních případů, uvedlo v úterý ministerstvo zdravotnictví. Celkem se podle údajů úřadu testovalo zhruba 495 000 žáků. Podíl pozitivních vzorků tak byl kolem 0,7 procenta. V pondělí 15. listopadu se děti ve 22 okresech a Praze testovaly znovu. Výsledky tohoto testování zatím ministerstvo nezveřejnilo.

Podobně prudce narůstají i počty nakažených koronavirem, kteří skončí v nemocnicích. Na začátku října bylo ještě hospitalizovaných kolem 250, v polovině října přes 500 a na začátku listopadu přes 2000. Jen za první polovinu listopadu se množství hospitalizovaných více než zdvojnásobilo. Naposledy byly tak vysoké počty lidí s covidem-19 v nemocnicích letos v polovině dubna. Tehdy ale bylo víc lidí ve vážném stavu – až kolem tisícovky, kdežto nyní k úterku bylo těžce nemocných 661 z celkových 4425 hospitalizovaných.

Roste i počet úmrtí. V pondělí zemřelo 84 lidí s covidem, podobně jako za celý červenec, srpen a září dohromady. Za listopad je úmrtí 848, za celý říjen jich bylo 333.

V úterý se oproti předchozímu týdnu zvýšily počty testů na koronavirus. Předchozí úterý bylo provedeno zhruba 69 000 antigenních a 38 000 PCR testů, kdežto tento týden v úterý přes 79 000 antigenních a 43 000 PCR testů.

Kvůli rekordnímu nárůstu množství potvrzených nákaz však i přes zvýšení počtu testů značně stouply podíly pozitivně testovaných. U preventivních a plošných testů, kterých se provádí nejvíc, vzrostl podíl pozitivních z 5,99 procenta za předchozí úterý na 8,31 procenta, což je nejvíc od začátku ledna. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl ze 14,09 na 19,29 procenta, nejvíc od konce letošního února. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil ze 33 na 42,94 procenta, což je nejvíce od první poloviny ledna.

Skokově v úterý stouplo tzv. incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní na 100 000 obyvatel. Číslo používané státem pro určování protiepidemických opatření činilo k úterku 739 případů, zatímco k dnešku 813 případů. Minulý týden ve středu bylo incidenční číslo ještě pod 600 případy na 100 000 obyvatel za týden.