Spotřebitelské ceny v říjnu meziročně stouply o 5,8 procenta, nejvíce od října 2008. Proti letošnímu září tak růst inflace zrychlil o 0,9 procentního bodu, což bylo nejvýraznější zrychlení od ledna 2012. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Vývoj mírně překonal očekávání analytiků, kteří předpovídali meziroční růst inflace na 5,7 procenta.

Proti loňskému roku zdražilo především bydlení. Nájemné bylo v říjnu o 3,5 procenta dražší než před rokem, vodné a stočné zdražilo o 5,5 procenta. Ceny za dopravu se zvýšily o 11,6 procenta, za alkohol a tabák pak o 8,6 procenta. O více než 10 procent zdražily oděvy a obuv. Více lidé platili také za stravovací služby a některé potraviny. Například trvanlivé mléko bylo dražší o 13,1 procenta, oleje a tuky o 15,9 procenta a cukr o 17,4 procenta.

Ceny zboží úhrnem vzrostly proti loňskému říjnu o 5,4 procenta a ceny služeb o 6,6 procenta.

Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o procento. „Ceny rostly téměř ve všech oddílech spotřebního koše. Výjimkou byly pouze nižší ceny potravin, kdy například průměrná cena brambor, 10,61 Kč/kg, byla nejnižší od února 2015,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Proti letošnímu září zdražily například pohonné hmoty téměř o šest procent. Nejprodávanější benzin Natural 95 se v průměru prodával za 35,51 Kč/l, což bylo nejvíce od listopadu 2014. Nafta stála v průměru 34,24 Kč/l, nejvíce od prosince 2014. Oděvy zdražily o 3,8 procenta a obuv o 4,2 procenta. Naopak ovoce zlevnilo o 4,1 procenta, maso o 0,8 procenta a zelenina o 1,2 procenta, přičemž ceny brambor klesly oproti září o více než 11 procent.

Téměř o 90 procent se v Česku letos v září zvýšily dovozní ceny paliv a energií. O třetinu pak zdražily v dovozu třeba kovové rudy či dřevo a kovové polotovary o více než desetinu. Lidé i firmy v Česku se v poslední době potýkají se značným nárůstem nákladů na energie. Nového dodavatele energií si musí hledat stovky tisíc bývalých zákazníků společnosti Bohemia Energy, která ukončila činnost. Firma to zdůvodnila mimo jiné právě vysokým růstem cen energií. Podniky v zemi také zaznamenávají rychlý růst cen surovin.

„V září 2021 pokračoval navzdory posilující koruně výrazný růst meziročních cen, ve vývozu o 7,5 procenta a v dovozu o 8,8 procenta. V meziměsíčním i meziročním srovnání se výrazně zvýšily ceny minerálních paliv, zejména ceny elektřiny a plynu,“ sdělil vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Dovozní ceny minerálních paliv – hlavně plynu, ropy, ropných výrobků a elektřiny – se v září zvýšily oproti loňsku o 88,6 procenta. Ve vývozu zdražila minerální paliva o 62,3 procenta.