Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Energetický regulační úřad (ERÚ) se s dodavateli poslední instance (DPI) dohodly na snížení záloh za energie pro klienty v režimu DPI v listopadu a prosinci o 50, respektive 40 procent z vyměřené částky, uvedl ve středu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) na Twitteru.

V dalších měsících by už lidé platili plnou výši zálohy. Vysoké zálohy, které museli zaplatit v říjnu, už podle Havlíčka nejde vyřešit. Není ani možné, aby dodavatelé zpětně platby klientům vrátili, podle ministra by to způsobilo zmatek. Snížení záloh v listopadu a prosinci ale pomůže klientům získat čas.

V režimu DPI se v říjnu ocitlo 900 tisíc klientů společnosti Bohemia Energy, která ukončila činnost. Skončili i další dodavatelé energií. Dopadlo to na tisíce odběratelů. Klienty na půl roku přebrali takzvaní dodavatelé poslední instance. Lidem vyměřili několikanásobně vyšší zálohy, než dosud platili.

Snížením záloh pouze na dva měsíce se MPO s ERÚ snaží motivovat klienty, aby se z režimu DPI přesunuli na běžný produkt u některého z dodavatelů.

Lidé budou muset při konečném vyúčtování zaplatit plnou cenu za spotřebovanou elektřinu. „Je to o tom, že chceme zabránit prvnímu nárazu. Vysoké zálohové faktury bohužel do značné míry odpovídají realitě trhu,“ řekl již dříve Havlíček. Pro mnoho domácností jsou ale největším šokem právě první vysoké zálohové faktury. Připravovaná sociální pomoc by mohla mít podobu okamžité finanční pomoci.