Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé ve školkách a zaměstnanci v dětských skupinách. Rozhodla o tom v pondělí vláda, po jednání to řekl novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vláda také rozhodla o testování ve školách v okresech, kde za posledních sedm dní přibylo více než 300 nakažených na 100 000 obyvatel. Uskuteční se 1. a 8. listopadu, týkat by se mělo škol v osmi okresech. Vojtěch řekl, že v těchto termínech se budou muset testovat také všichni zaměstnanci škol, pokud nejsou očkováni nebo nejsou do šesti měsíců po prodělání nemoci. Pokud neočkované děti ve školách, kde se bude testovat, testy odmítnou, budou muset nosit roušku i během výuky, řekl Vojtěch.

Vláda také schválila, že neočkovaní lidé už nebudou muset po příjezdu do České republiky z červených a tmavě červených zemí na takzvané mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu na covid-19. Do doby, než lidé obdrží výsledek, budou mít povinnost nosit všude respirátor.

Ministerstvo zdravotnictví tak zareagovalo na rozhodnutí Městského soudu v Praze, který k 1. listopadu zrušil část opatření o samoizolaci při návratu z červených a tmavě červených zemí, které značí státy s vysokou a velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Dosud museli lidé být v samoizolaci do té doby, než dostali výsledek PCR testu, na který mohli jít nejdříve pátý, nejpozději 14. den po příjezdu.

Povinnost vyplnit příjezdový formulář lidem zůstane i po 27. říjnu, ministerstvo zdravotnictví doplní v opatření odůvodnění, řekl Vojtěch. Městský soud v Praze ke středě povinnost zrušil, zasahuje podle něj mimo jiné do práva vstoupit na území ČR, které má každý občan. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) byla problémem pouze absence odůvodnění.

Hamáček také už dříve v pondělí prohlásil, že ministerstva zvažují úpravu zákonů tak, aby zaměstnanci neočkovaní proti covidu či bez testu nebo jiného dokladu o bezinfekčnosti nemohli na pracoviště. Ve středu v poledne se kvůli tomu sejde tripartita, řekl po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle Babiše se na tom ministři neshodnou, proti byl podle něj například ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). „Já si na první dobrou nemyslím, že je to dobrý nápad, protože nebylo definováno jak často (kontrolovat). Já souhlasím, že v situaci, kdy nejsou lidi na práci, tak to může být problém,“ řekl premiér.

Rada vlády pro zdravotní rizika to ale podle ministra zdravotnictví Vojtěcha v pondělí vůbec neřešila a ani Hamáček toto téma nevznesl. „V tuto chvíli jsme to neprojednávali. Nevím, jestli byl pan Hamáček připojen na radě vlády, která byla on-line, ale že by tam toto téma vznesl, to tam nezaznělo,“ řekl v reakci na Hamáčkovo vyjádření ministr zdravotnictví.

Podle Hamáčka by "italský systém" zvýšil zájem o vakcinaci. Možnost změny zákoníku práce podle něj posoudí ministerstvo práce a sociálních věcí. Změna by měla fungovat tak, že zaměstnanec bez dokladu by nemohl na pracoviště, překážka by byla na jeho straně.

„Povinnost předložit by přešla na zaměstnance včetně úhrady nákladů,“ uvedl Hamáček. Připomněl, že od listopadu preventivní testy na covid-19 budou mít hrazeny ze zdravotního pojištění už jen děti a mladí do 18 let, dále lidé s alespoň jednou dávkou vakcíny proti koronaviru a ti, kdo se nemohou nechat naočkovat.

Vládní novelu, podle níž by podnikatelům a firmám hrozily až třímilionové sankce za porušování omezení vydaných podle krizového zákona, se sněmovně nepodařilo prosadit v první polovině roku. Kabinet ji připravil koncem roku 2020 kvůli koronavirové krizi, protože jí zákonný podklad pro ukládání pokut podnikatelům a firmám za porušování restrikcí vydaných na základě krizového zákona chyběl.

Senátoři zamítnutí novely zdůvodňovali tím, že je horní hranice pokuty neúměrně vysoká a vedla by k likvidaci firem a živnostníků, kteří se potýkají s dopady restrikcí.