Prezident Miloš Zeman pověřil kancléře Vratislava Mynáře ještě před svou hospitalizací, aby připravil podpisovou listinu svolávací zasedání nové sněmovny. Mynář to řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci. Prezident podle něj zároveň rozhodl o přítomnosti předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) při podpisu listiny a uložil kancléři vše připravit. Mynář následně ve středu o rozhodnutí Zemana informoval premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Babiš napsal ČTK napsal, že schůzka s Mynářem trvala zhruba 15 minut a že jí byla přítomna i Tünde Bartha, jež je pověřena řízením úřadu vlády. Kancléř je podle premiéra informoval, že schůze bude pravděpodobně svolána prezidentem na 8. listopadu. „O návštěvě pana Vondráčka u prezidenta nepadlo ani slovo,“ uvedl.

Mynář se ohradil, že by on nebo někdo jiný manipuloval s podpisem prezidenta nebo ho falšoval. Je připraven poskytnout součinnost policii, která se záležitostí zabývá. Pražský hrad zároveň zveřejnil video, na kterém Zeman v nemocnici svolání sněmovny podepisuje. Na videu jsou kromě Zemana čtyři další osoby, mimo jiné kromě Mynáře a Vondráčka také prezidentův tajemník Jaroslav Hlinovský. Nikdo z přítomných nemá na záběrech nasazeny roušky.

Pokud hygienici zjistí porušení mimořádných opatření, hrozí jednotlivcům pokuta až 10 000 korun, uvedla pro ČTK ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová. Návštěvu už začala řešit i hlavní hygienička ministerstva obrany. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke potvrdila, že při návštěvě k porušení pravidel došlo.

Vondráček serveru Seznam zprávy sdělil, že respirátor sundal, protože mu prezident špatně rozuměl. Jinak se podle svých slov po nemocnici pohyboval s respirátorem. „Děsí mě, že žijeme ve státě, kde třetí ústavní činitel stvrdí svým svědectvím akt prvního ústavního činitele, a toto tvrzení je některými zástupci vrcholné politické reprezentace bez hnutí brvou označeno za podvodné a oba nás chtějí pranýřovat. Naštěstí pravda vždy zvítězí,“ uvedl také na twitteru.

Kancléř také řekl, že policie doprovodila Vondráčka do předsálí Zemanova nemocničního pokoje, kde ho osobně převzal. Podobnou verzi zveřejnil Vondráček, policie ale popřela, že by předsedu sněmovny k Zemanovi doprovázela.

Mynář také upřesnil, co bude s tradičním předáváním vyznamenání 28. října. Pokud prezident nerozhodne jinak, bude podle něj odloženo na pozdější termín. 

Zeman je v ÚVN od 10. října, podrobnosti o jeho zdravotním stavu Pražský hrad ani nemocnice nezveřejnily. Tiskový briefing od té doby na Hradě uspořádala manželka hlavy státu Ivana Zemanová i kancléř Vratislav Mynář, konkrétní informace o důvodech hospitalizace nesdělili. Podle Zemanové prezident podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Média požádala o trpělivost a potřebný čas, aby měl možnost nabrat sílu. Mynář v pondělí kritizoval kroky předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který si vyžádal od ÚVN predikci vývoje prezidentova zdraví.

Zástupci nemocnice Senátu v pondělí sdělili, že prezident v současné době nemůže vykonávat žádné pracovní povinnosti, dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu je „hodnocena jako krajně nejistá“. Politici proto začali řešit možný přesun pravomocí hlavy státu na premiéra a předsedu sněmovny podle článku 66 ústavy.

Zástupci hradní kanceláře jsou za informování o stavu prezidenta kritizováni, Mynář čelí kritice právě i kvůli tomu, že k Zemanovi přivedl Vondráčka. Stalo se tak již v době, kdy měl informace o pracovní neschopnosti prezidenta. Záležitostí se již zabývá policie. Politici kancléře vyzvali k odstoupení, ten tak učinit odmítl.