První aktivace ústavního článku 66 v české historii je na půli cesty. Stálá senátní komise pro ústavu vyjádřila přesvědčení, že by prezident Miloš Zeman měl dočasně přijít o své pravomoci. Lídři koalic Spolu a PirSTAN by v případě nutnosti aktivaci zmíněného článku podpořili.

„Zdrženlivost jsem cítil ze strany ANO a SPD, ale opatrnost je pochopitelná, jde o mimořádný akt,“ řekl v úterý na tiskové konferenci po jednání Senátu a předsedů parlamentních stran předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS). Sněmovna i Senát chtějí před finálním rozhodnutím znovu požádat nemocnici o zprávu ke stavu prezidenta. „Chceme se rozhodovat na základě aktuálních informací o tom, zda se prezidentův stav nezměnil. Obě komory by také měly hlasovat v podobném časovém rozmezí, ideálně v rámci jednoho týdne,“ prohlásil lídr vítězné koalice Spolu a kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS). 

O převodu pravomocí hlavy státu na premiéra a šéfa sněmovny bude Senát rozhodovat velmi pravděpodobně 5. listopadu. Kvůli svému zdravotnímu stavu není Zeman momentálně schopný vykonávat prezidentský úřad. Vážnost jeho stavu v pondělí odpoledne oznámil předseda Senátu Vystrčil, který dopis s prognózou dostal od ředitele Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) a ošetřujícího lékaře prezidenta Miroslava Zavorala. 

Podle Fialy se zástupci sněmovny a Senátu shodli, že situace je velmi vážná. „S vysokou mírou pravděpodobnosti proto bude vyžadovat řešení ze strany Poslanecké sněmovny a Senátu,“ uvedl po jednání. Prezident bude potřebný v době, kdy bude končit vláda Andreje Babiše (ANO) a dojde ke jmenování vlády nové. V případě pokračující zdravotní indispozice by se jeho pravomocí po aktivaci článku 66 zhostil až budoucí předseda sněmovny, nikoliv současný, dodal Fiala.

Jednání senátní komise bylo částečně neveřejné. Hlasování nakonec dopadlo jednoznačně. „Podmínky stanovené článkem 66 jsou dány. Komise doporučuje po jednání s představiteli Poslanecké sněmovny organizačnímu výboru stanovit harmonogram kroků vedoucích k přijetí usnesení Senátu o tom, že prezident nemůže svůj úřad ze závažných zdravotních důvodů vykonávat,“ vyjmenovával předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) s tím, že senátoři se jednomyslně shodli na tom, že by k odebrání pravomocí prezidenta Zemana mělo dojít. 

Žádost o aktuální zprávu o zdravotním stavu prezidenta není podle Vystrčila ukázkou nedůvěry ve vojenskou nemocnici. Nová zpráva by tak měla přijít opět od Zavorala bez nutnosti oslovovat celé konzilium lékařů. Podle současné prognózy ÚVN je Zemanův celkový návrat do prezidentského úřadu nejistý. „Vzhledem k charakteru prvotního onemocnění je jeho návrat k pracovním povinnostem v následujících týdnech málo pravděpodobný,“ oznámil v pondělí odpoledne Vystrčil.

Veřejnost se o zdravotním stavu dozvěděla až poté, co předsedovi Senátu dorazil dopis z Ústřední vojenské nemocnice. Vystrčil žádal o prognózu vývoje zdravotního stavu Miloše Zemana nemocnici poté, co stejná prosba zůstala ze strany Kanceláře prezidenta republiky nevyslyšena. Ošetřující lékař prezidenta Zavoral se od prvního dne hospitalizace odkazoval na lékařské tajemství, kterým je vázaný. Během týdne se ale nemocnice ohradila vůči návštěvě předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO), kterou Zavoral neschválil, a nakonec v pondělí na dotazy ke stavu prezidenta odpověděla. „Jak Senát, tak nemocnice veškeré kroky konzultovaly s právníky. Dopis popisuje stav pana prezidenta v mezích, dokonce si myslím, že jednou bude i zveřejněný. Po začernění některých pasáží bych se tomu nebránil,“ řekl k obsahu dopisu Hraba. 

Senát čekal na podobnou zprávu od Kanceláře prezidenta republiky týden. Její vedoucí Vratislav Mynář měl k dispozici tyto informace od středy 13. října, přitom den poté prezident údajně podepsal rozhodnutí o svolání sněmovny. Policie se nyní Mynářovými kroky zabývá. Kancléře může odvolat pouze prezident, po aktivaci článku 66 by ovšem tato pravomoc přešla na předsedu vlády a předsedu Poslanecké sněmovny. V úterý Mynář prohlásil, že ho odvolat může jedině Zeman, který jej do funkce kancléře dosadil. Výzvy k odstoupení od Babiše i Fialy tak Mynář nejspíš nevyslyší.

Podle senátorky Miroslavy Němcové (ODS) nyní není v otázce kancléře Mynáře jiná možnost než čekat na výsledky policejního vyšetřování či na usnesení nové sněmovny. „Nemáme k tomu jiné pravomoci, já jsem nad tím přemýšlela do tří do rána, ale pana kancléře nemáme jak odvolat. Já bych mu teď doporučovala, aby se na Hradě vůbec nezdržoval,“ řekla HN Němcová a dodala, že si v případě aktivace článku 66 neumí představit spolupráci s některými lidmi z Hradu. „Ten, kdo dočasně převezme prezidentovy pravomoci, bude potřebovat veškerý servis prezidentské kanceláře. Vidíme, že takový servis od současného vedení nedostane,“ upozornila senátorka. 

Na odebrání pravomocí prezidenta se musí shodnout obě komory parlamentu, podle ústavy je k tomu nutný souhlas nadpoloviční většiny přítomných poslanců a senátorů. Sněmovna se sejde na ustavujícím zasedání 8. listopadu. Nejbližší schůze Senátu je naplánována na 26. října, hlasovat o článku 66 by mohl Senát jako celek už 5. listopadu. Pravomoci prezidentovi se mohou opět vrátit poté, co se na tom shodne aspoň jedna z komor.