Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli hovořil s prezidentem Milošem Zemanem 30 minut. Jeho následný odvoz do nemocnice byl podle něj plánovaný. Předseda vlády to řekl v úterý novinářům s tím, že Zeman v neděli hovořil o tom, že když nastane chvíle, osloví ho s pověřením k sestavení vlády. Babiš prý ale zároveň počítá s tím, že hnutí ANO může být v opozici.

Šéf vlády také řekl, že po volbách oslovil šéfa ODS a lídra koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Petra Fialu s nabídkou k vyjednávání o vládě. Ta ale nebyla přijata, opoziční koalice o kabinetu jednají spolu. Babiš by měl jako řadový poslanec zájem být členem sněmovního výboru pro zdravotnictví. Žádnému z výborů prý šéfovat nechce.

Spolu a koalice Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) hned v sobotu večer podepsaly memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. Požádaly prezidenta Miloše Zemana, aby pověřil předsedu ODS Petra Fialu jednáním o sestavení kabinetu.

Vystrčil chce informace

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) požádá hradního kancléře Vratislava Mynáře o informace, jaké jsou prognózy vývoje zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Předsedu horní komory tím v úterý pověřil její organizační výbor. Senátoři se obávají, že Zeman nyní není schopen vykonávat svůj úřad. Zeman měl tento týden zahájit povolební jednání o sestavení nové vlády. Vyjádření Mynáře ČTK zjišťuje.

„Máme obavu, zda současný zdravotní stav umožňuje prezidentu republiky vykonávat jeho úřad. Rámcovou informaci, která umožní zachovat patřičný respekt a citlivost vůči panu prezidentovi a jeho rodině, očekáváme od Kanceláře prezidenta republiky. Ta v tomto ohledu dosud nekonala dostatečně, proto ji dotazujeme,“ uvedl Vystrčil.

Zeman byl v neděli po poledni převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na pracoviště intenzivní medicíny. Podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala jsou důvodem hospitalizace komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu nemá pacientův souhlas. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke v pondělí ČTK sdělila, že Zemanův zdravotní stav je stabilizovaný.

Zatímco veřejnost nemá o prezidentově zdravotním stavu bližší informace, jeho mluvčí Jiří Ovčáček v úterý na Twitteru oznámil, že z nemocnice jmenoval nového předsedu brněnského krajského soudu Milana Čečotku.

Hradní kancelář čelí kritice, že o zdravotním stavu prezidenta neinformuje dostatečně. S tím ale nesouhlasí mluvčí Ovčáček. Podle něj jsou informace, které má veřejnost k dispozici, dostačující. „Snažíme se veřejnost informovat komfortně, kontinuálně, ale úsporně. Důležité informace vždy veřejnost dostává,“ hájil svoji práci pro rádio Proglas. „Přece nemohu ovlivnit to, když uveřejníme, že pan prezident souhlasil s hospitalizací a že hospitalizace je plánovaná, že tomu někdo nevěří a na základě toho zpochybňuje práci Kanceláře prezidenta republiky,“  dodal.