Koho by asi volili otcové zakladatelé sociální demokracie, kdyby viděli spolupráci moderní ČSSD s ANO a její koketování s nahnědlou politikou?“ ptá se politolog Lukáš Jelínek v reakci na slova šéfa ČSSD Jana Hamáčka o tom, že bývalý předseda lidovců Josef Lux by dnes volil sociální demokracii. Podle něj je to důsledek stresu a křeče, ve které nyní Hamáček je, protože se obává vypadnutí z Poslanecké sněmovny. Na tato slova hned odpověděli lidovci i vdova po Luxovi – a shodně žádají omluvu. 

Sociální demokracii podle předvolebních průzkumů hrozí, že se poprvé v historii ČR nedostane do Poslanecké sněmovny. Dva dny před volbami se tak rozhodla, že se pokusí přetáhnout nějaké voliče lidovcům – Hamáček proto ve středu apeloval, aby volili sociální demokracii, stejně jako by to podle něj nyní udělal bývalý lidovecký předseda Lux. 

„Obracím se speciálně na voliče KDU-ČSL. Koalice Spolu vás nereprezentuje, hlas pro Spolu je hlasem pro ODS. KDU-ČSL i sociální demokracie hájily rodinné hodnoty. Máme hodně společného a jsem přesvědčený, že kdyby za této situace volil Josef Lux, tak by hlasoval pro ČSSD,“ zněla část Hamáčkovy závěrečné řeči v superdebatě České televize. Lidovce ale taková „agitka“ dva dny před volbami doslova rozzuřila. „Hamáček lže a vymýšlí si. Josef Lux jako ideový otec čtyřkoalice by jistě podpořil projekt koalice Spolu,“ uvedl místopředseda lidovců Marek Výborný.

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka pak vyzval Hamáčka, ať se hned omluví – podle něj je takové vyjádření zcela za hranou. „Dokážete si představit, že by volil lidi, jako jsou Jana Maláčová, Matěj Stropnický či Jan Hamáček? Tomu fakt nikdo uvěřit nemůže,“ uvedl Jurečka na svém Twitteru a přidal i zprávu, kterou mu napsala vdova po Luxovi Věra. „Důrazně odmítám tvrzení pana Hamáčka, že by můj manžel volil ČSSD. Já i moje rodina aktivně podporujeme Spolu a jako hrdí členové KDU-ČSL vyzýváme všechny lidovce k volbě této koalice.“ 

Podle Jurečky je sázka na Luxe zoufalá. A podobně to vidí i politologové. Hamáčkův výrok vnímají jen jako důsledek stresu a křeče, ve které se sociální demokracie nachází. „Program ČSSD by mohl být atraktivní pro některé voliče lidovců, kterým nemusí vyhovovat lidovecký posun doprava v rámci koalice Spolu. Ale způsob, jakým to předseda Hamáček prezentoval, je nešťastný, uřízl si tím jen ostudu,“ doplňuje Jelínek, který působí v Masarykově demokratické akademii, a má proto blízko k ČSSD.

Josef Lux předsedal KDU-ČSL v letech 1990 až 1998, byl také prvním ministrem zemědělství České republiky v letech 1992 až 1998 a místopředsedou první a druhé vlády Václava Klause. V roce 1998 musel kvůli těžké nemoci z pozice předsedy KDU-ČSL odstoupit. O rok později zemřel na komplikace během léčby.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist