Poté co pirátský kandidát na ministra zdravotnictví Ondřej Dostál přiznal, že není očkovaný, strhla se proti němu vlna kritiky z řad odborníků, straníků i politických soupeřů. Podle nich by měl ministr jít příkladem, nikoliv hledat důvody, proč se neočkovat. Někteří Piráti žádají, aby byla jeho kandidatura stažena, postoj k očkování vadí i koaličním partnerům. Starostové své výtky již Pirátům řekli a nyní tvrdí, že takový člověk je pro ně jako ministr těžko představitelný. Sám Dostál nesmí k těmto otázkám dávat další rozhovory, Piráti doufají, že se tím situace uklidní.

V Česku byste těžko ovšem hledali většího experta na zdravotnické právo, než je právě Dostál. Jde o právníka, který se na úhradové vyhlášky, práva pacientů a povinnosti zdravotnických zařízení zaměřuje už skoro dvě desítky let. Ovládá jazyky, má zahraniční vzdělání i pracovní zkušenosti. Přesto právě on dnes slouží premiérovi Andreji Babišovi (ANO) jako munice pro další kritiku Pirátů a starostů – a ostře na něj útočí i mnozí odborníci.

Dostál, který je jedním ze tří kandidátů na ministra zdravotnictví koalice PirSTAN, původně nechtěl odpovědět na dotaz, zda je očkovaný na covid-19. Pak přiznal, že očkovaný není, prý má dostatečně vysokou hladinu protilátek. Informaci bránil s odkazem na ochranu zdravotnických údajů.

„Spíš to ukazuje na váš postoj k prevenci nemocí. Smutné,“ uvedl v reakci ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajduch. A prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka s ním souhlasí. Podle něj Dostál ignoruje mezinárodní vědecký konsenzus a nerozumí roli a odpovědnosti politika. Naráží na to, že jedním z hlavních úkolů nového ministra bude stále trvající boj s koronavirem. A zatím se vědci po celém světě shodují, že bez proočkovanosti ho nelze vyhrát.

Navíc Piráti, za které Dostál kandiduje, už několik měsíců ostře kritizují vládu, že nesplnila sliby o sedmdesátiprocentní proočkovanosti populace, že neumí lidi dostatečně motivovat, že nedělá viditelnou kampaň. S ministrem, který se nechce nechat očkovat, se ale budou lidé přemlouvat těžce.

Na to upozorňuje i členská základna, která Dostála v nominačním procesu jako kandidáta schválila. Na fóru strany se totiž objevilo vlákno s názvem „Nechci Dostála za ministra zdravotnictví“. Několik členů tam vyzývá ke stažení jeho kandidatury s tím, že takové výroky škodí koalici před volbami a že Dostál zbytečně nahrává antiočkovacím náladám ve společnosti. Kromě Pirátů ale do diskuse mohou přispívat i uživatelé fóra, kteří nejsou členy strany. „Diskuse se tam mnohdy neliší od té na Novinkách. Domnívám se, že kontroverze je uměle vyvolaná, pan Dostál už svůj postoj vysvětlil,“ říká místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal, který organizoval i výběrová řízení na ministry. Piráti do vládního týmu totiž vybírali kandidáty skrze několikakolové řízení.

Své znepokojení Pirátům dali najevo i koaliční partneři, starostové. „To, co říká, je nešťastné a špatně, není to v souladu s tím, co hlásáme my, máme s tím problém. Pirátům jsme to říkali, je to jejich záležitost a nějak ji řeší,“ uvedl místopředseda STAN Jan Farský. I když jako nominand na ministra zdravotnictví Dostál zůstane, bude to podle něj mít vliv na jeho reálné šance účastnit se vlády. „Byl by pro nás těžko přijatelný, naštěstí ale máme další dva skvělé kandidáty, takže si můžeme vybírat,“ dodává Farský. U Pirátů ale není jednoduchá ani možnost odvolání. Odvolat jej může jen vnitrostranické fórum, které ho nominovalo, případně pak lídr strany po výtkách z řad poslanců a resortního týmu.

Oba další kandidáti na ministra zdravotnictví hodnotí Dostálův postoj negativně, nemyslí si, že by kvůli tomu měl být odvolán. „Jeho prohlášení je v rozporu s názory odborných společností, nebylo to z mého pohledu vyjádření úplně přiléhavé. Ale nemyslím si, že by měla být jeho kandidatura stažena,“ říká kandidát na ministra zdravotnictví za STAN, lékař Karel Zittebart. Podle něj Dostálovo vyjádření nebylo překvapivé, podobné názory zastává dlouho. Stejně to vnímá i Michaela Matoušková (STAN), třetí kandidátka na ministerský post za koalici PirSTAN a radní pro zdravotnictví Pardubického kraje. „V České republice není sice očkování povinnost, ale ministr by měl v této otázce jít příkladem,“ říká Matoušková s tím, že takový postoj může ovlivnit jeho šance při možném sestavování vlády.

Podle informací HN ale Piráti skutečně uvažovali o tom, že Dostálovu kandidaturu stáhnou, nakonec se ale strana rozhodla, že svého kandidáta do voleb jenom „uklidí“. K tématu se nemá dál vyjadřovat, žádost o rozhovor odmítl. Otázky k očkování si nechal zaslat s tím, že je musí konzultovat s marketingovým poradcem, nakonec na ně ale neodpověděl. Zaslal jen velmi obecný odstavec, ve kterém shrnoval svá dřívější vyjádření.

„V otázce očkování jsme vždy jasně zdůrazňovali, že je stěžejním prostředkem pro zvládnutí pandemie. Přesto má zůstat dobrovolné, nelze k němu občany nutit šikanou, ale naopak je potřeba se zasadit o pozitivní motivaci a jasnou otevřenou komunikaci. Proto lidem, hlavně z rizikových skupin, kteří se dosud s covidem nesetkali, očkování doporučuji,“ uvedl v e-mailu. Na další otázky týkající se upřesnění a popsání svých postojů nereagoval. Mluvčí strany Karolína Sadílková na dotaz, proč Dostál musí své odpovědi konzultovat a odmítá dávat rozhovory, napsala, že Dostál je odborník na zdravotnictví, nikoliv média.