Bezpečnostní informační služba postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně úkolů od prezidenta Miloše Zemana v souladu se zákonem. Po čtvrtečním jednání komise to řekl novinářům její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise se zabývala z vlastní iniciativy tvrzením prezidentské kanceláře z konce srpna, podle kterého pověřený ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka neodpověděl na prezidentův dotaz, zda služba při použití odposlechů na Zemanovy spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v reakci na rozhodnutí komise sdělil, že Kancelář prezidenta republiky zvažuje předložení dokumentů dokládajících komunikaci mezi Zemanem a BIS.
Komise zasedla v sídle BIS a projednala podle Bělobrádka stanoviska, dokumenty a informace, které Koudelka k výhradám prezidentské kanceláře předložil. „Na základě předložených dokumentů včetně právní analýzy (komise) konstatuje, že BIS postupovala v souladu se zákonem o BIS,“ citoval z usnesení Bělobrádek. Jde podle něho o to, co může prezident vyžadovat, protože podle právního rozboru i v tomto případě platí zákon o utajovaných skutečnostech. Prezident nemůže dávat úkoly a nemůže vyžadovat informace nad rámec zákona, podotkl předseda komise.
„V tomto případě nelze vyžadovat od BIS všechno, byť by to byl prezident republiky,“ uvedl Bělobrádek. Připomněl, že BIS prezidentovi nepodléhá, zodpovídá se vládě. Některé informace byly prezidentu podle Bělobrádka sděleny prostřednictvím předsedy vlády.
Člen komise Lukáš Kolářík (Piráti) řekl, že komise prošla časovou osu žádostí a komunikace mezi jednotlivými úřady. „Z nich jednoznačně vyplynulo i na základě právní analýzy, že BIS byla v souladu se zákonem, a tudíž nemohlo dojít k žádnému porušení,“ řekl.
„Zvažujeme předložení dokumentů dokládajících komunikaci mezi prezidentem republiky a BIS,“ sdělil Ovčáček v reakci. Komu by Kancelář prezidenta republiky dokumenty chtěla předložit, mluvčí nekonkretizoval.
Prezidentská kancelář obvinila koncem srpna Koudelku z toho, že dlouhodobě porušuje zákon a zpravodajské prostředky kontrarozvědky zneužívá ke shromažďování informací pro svou potřebu. Prohřešek spatřuje Hrad hlavně v tom, že ředitel BIS neodpověděl od roku 2018 na dotaz prezidenta, zda služba při použití odposlechů na jeho spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika pro Českou republiku v rámci zákonné působnosti služby.
Prohlášení prezidentské kanceláře navazovalo na předchozí Zemanovo vyjádření pro Blesk, podle kterého se v minulosti dozvěděl o odposleších nasazených na lidi ve svém nejbližším okolí. Sněmovní komise pro kontrolu BIS se tím v srpnu zabývala. Koudelka tehdy podle dřívějšího vyjádření Bělobrádka potvrdil, že za dobu jeho vedení nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů a nezaznamenal nátlak na ukončení sledování.
Když sevřené půlky kolem Miloše Zemana diktují úkoly tajné službě
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist