Mezi chemičkou Deza a loňskou ekologickou havárií na řece Bečvě není podle Agrofertu žádná spojitost. Odkazuje se přitom na znalecký posudek, který si společnost sama nechala zpracovat. Deza, která spadá do koncernu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO), to v pátek zveřejnila v tiskové zprávě na svých webových stránkách.

Posudek zpracovala Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně (VUT). Agrofert jej ale nezveřejnil. „Posudek ani jeho části publikovat nebudeme, protože se dotýká našeho obchodního tajemství a technologického know-how. Může tak představovat i bezpečnostní riziko,“ sdělil HN mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Podle informací v rejstříku smluv Deza za posudek zaplatila téměř 1,2 milionu korun.

K postupu zpracování, obsahu či závěrům znaleckého posudku se odmítla vyjádřit i VUT. „Nejsme oprávněni poskytovat žádné informace. Tyto závěry byly předány objednavateli posudku. Jen on může případně tyto informace zveřejnit. Znalecká činnost je vázaná mlčenlivostí,“ řekla HN mluvčí VUT Vladana Koudelová a dodala, že společnost DEZA poskytla zpracovatelům posudku maximální součinnost, a to zejména zpřístupněním celého závodu, jeho technologií a poskytnutím všech provozně-technických a dalších zpracovateli vyžádaných dokumentů a dat. Zároveň uvedla, že znalecká činnost VUT je nezávislá.

„Právní zástupci naší společnosti se rozhodli oslovit tento renomovaný znalecký ústav v březnu letošního roku, kdy byla naše společnost již delší dobu částí médií a veřejnosti proti všem prvotním zjištěním označována za viníka havárie na Bečvě,“ uvedl Hanzelka. „Znalci provedli rozsáhlé šetření, jehož výsledek potvrdil skutečnosti, které jsme od počátku uváděli. Posudek jednoznačně vyloučil, že by naše společnost byla původcem havárie,“ dodal.

Posudek vznikal od března do srpna letošního roku. Znalci prý podrobně zkoumali všechny výrobní procesy, důkladně také prohlédli celý provoz a prověřili jeho fungování. Dokument má údajně celkem 92 stran a dalších 407 stran příloh. Společnost si jej ale nechává pro sebe. Jeho předmětem prý bylo zhodnocení možnosti úniku závadných látek z celého výrobního areálu Dezy do Bečvy v souvislosti s ekologickou havárií na řece. Ta se odehrála 20. září loňského roku, tedy téměř před rokem.

„Znalecký ústav neshledal jakoukoliv spojitost mezi výrobními a provozními procesy společnosti a ekologickou havárií,“ tvrdí Agrofert. Podle vedení Dezy tak posudek potvrdil a podpořil dlouhodobé stanovisko společnosti, že tato valašskomeziříčská chemička nezpůsobila a ani nemohla způsobit loňskou zářijovou otravu ryb. Otráveno tehdy bylo 40 kilometrů řeky mezi Valašským Meziříčím a Přerovem.

Podle oficiálního vyšetřování se jednalo o otravu kyanidy pocházejícími z průmyslového kanálu, jenž do řeky vtéká u Valašského Meziříčí a je na něj napojena čistírna odpadních vod firmy Energoaqua. Tu také policie z otravy obvinila. Ryby ale začaly hynout až tři kilometry po proudu dál, pár set metrů od výpusti chemičky Deza i dalších kanálů, které se v místě nachází. Část odborníků České inspekci životního prostředí dodnes vyčítá, že chemičku předčasně vyloučila jako zdroj otravy a neodebrala u ní včas vzorky. Stále nebyla důvěryhodně zodpovězena otázka, zda jed mohl přitéct z tři kilometry vzdálené výpusti obviněné firmy Energoaqua.

 

Zadání znaleckého posudku pro společnost Deza v souvislosti s ekologickou havárií na Bečvě.
Zadání znaleckého posudku pro společnost Deza v souvislosti s ekologickou havárií na Bečvě.
Foto: Smlouva mezi Dezou a Fakultou stavební VUT v Brně.