Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odložila rozeslání kritizované brožury k onkologické prevenci na dobu po volbách. Distribuovat ji v těchto dnech nebudou ani některé další zdravotní pojišťovny, uvedli jejich mluvčí. Brožura, která má lidi vzdělávat v předcházení onkologickým onemocněním, vyvolala ostrou kritiku opozice. Brožuru totiž uzavírá text premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho celostránková fotografie. Babiš podle části opozice v souvislosti s brožurou zneužívá veřejné peníze, premiér to odmítl.

VZP, která je největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou, by podle mluvčí Viktorie Plívové považovala za nešťastné, kdyby se diskuse o problematice onkologických onemocnění jakkoli politizovala. „Právě ve chvíli, kdy se debata posunula do politické roviny, jsme se rozhodli termín rozeslání brožury odložit,“ prohlásila. Distribuce podle ní začne až po sněmovních volbách, které se uskuteční 8. a 9. října. Podle VZP je dokument důležitý především kvůli tomu, že lidé během epidemie covidu-19 méně chodili na preventivní prohlídky. „Není však pro nás podstatné, zda brožura vyjde nyní, nebo o měsíc později. Důležité je, abychom o onkologické prevenci nepřestali mluvit,“ doplnila mluvčí.

Distribuci ve čtvrtek nechystá ani třetí největší Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, oznámila mluvčí Elenka Mazurová. „K distribuci brožury o onkologické prevenci jsme zatím nepřistoupili,“ uvedla mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny Nicol Lenertová.

Zdravotní pojišťovna RBP plánuje brožuru výhledově zveřejnit na svém webu a informaci o tom pak rozeslat vybraným klientům. Termín podle mluvčího Iva Čelechovského zatím nebyl stanoven. Pro seniory pojišťovna několik desítek kusů vytiskne. „Vzhledem k přípravě, tisku a distribuci to rozhodně nebude dnes ani v nejbližších dnech,“ uvedl Čelechovský.

Publikace jen VZP stála asi 15 milionů korun. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) ve středu oznámila, že chce distribuci brožury z veřejných peněz zabránit. Koalice Pirátů a STAN na Twitteru ohlásila, že se obrátí na soud s žádostí o předběžné opatření, které materiál zakáže rozesílat.

Dokument už ve středu zveřejnilo ministerstvo na svém webu. Babiš ve sněmovně uvedl, že s rozesláním až po volbách nemá problém a že zavolá ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO), aby distribuce začala 11. října.

Zdravotní pojišťovny jsou samostatné právní subjekty. Vláda může ovlivňovat dění v pojišťovnách prostřednictvím svých zástupců ve správních a dozorčích radách. Ve správní radě VZP má deset členů, dalších 20 je zvoleno Poslaneckou sněmovnou. V případě ostatních pojišťoven má vláda možnost jmenovat pět z 15 členů správní rady, ostatní jsou zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist