Důchod zvýšíme na dvacet tisíc měsíčně, rodičovský příspěvek na čtyři sta tisíc, daně zvyšovat nebudeme a slevy na jízdné pro důchodce a studenty ponecháme. Premiér Andrej Babiš oficiálně zahájil předvolební kampaň, při které představil i program hnutí ANO. S heslem Budu se za vás prát až do roztrhání těla slibuje snižování daní, zvyšování sociálních jistot a snižování státního dluhu.

I když premiér Andrej Babiš v létě objížděl celou republiku a rozdával lidem svou knihu „Sdílejte, než to zakážou,“ oficiálně kampaň představilo hnutí až ve čtvrtek na zámku Větruše v Ústí nad Labem. „Je to poslední šance volit Babiše, zastavit protibabišovské koalice, které nás nechtějí, protože jsme s nimi nedělali ty jejich kšefty,“ pustil se premiér do svých konkurentů hned v úvodu. Právě v Ústeckém kraji bude Babiš jako lídr kandidovat, utká se zde s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Při posledních volbách do sněmovny v tomto kraji mělo ANO nejlepší výsledek, podpořilo ho tam 37,55 procenta voličů. 

„Naše volební číslo je dvacet, kdo volí dvacet, dostane dvacet tisíc měsíčně důchod,“ řekl Babiš v úvodním projevu. Zároveň slíbil zvýšení rodičovského příspěvku na čtyři sta tisíc korun. „Zvyšovat daně nebudeme, od roku 2014 snižujeme daně a budeme to dělat dál,“ uvedl ještě za potlesku svých stranických kolegů. 

Nezapomněl zmínit své oblíbené téma migrace. Zopakoval, že to byl on, kdo zastavil migrační kvóty. „Dokud budu premiérem, nikdy nepřijmeme ani jednoho migranta. To vám slibuji,“ dodal Babiš s tím, že zároveň bude bojovat proti návrhu Bruselu zakázat prodej aut se spalovacími motory.  

Hned po něm vystoupila ministryně financí Alena Schillerová. Ta mluvila hlavně o tom, jak se jí v době covidu dařilo balancovat zadlužení země. A i když má nyní Česko rekordní schodek rozpočtu, podle Schillerové je zadlužení země stále nízké. „Dluh v průběhu roku ještě snížíme, do září o 120 miliard korun,“ slíbila Schillerová. 

Se svými úspěchy se chlubil i ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Zabránili jsme tomu, aby české firmy kvůli covidu krachovaly,“ uvedl. Připomněl také plán na otevření zrekonstruované D1.

Hejtman Ivo Vondrák zase vyzdvihl navýšení platů učitelů, slíbil další zvyšování a slíbil i další místa ve školkách. 

Ministr životního prostředí Richar Brabec pak představil plán na investice v životním prostředí. „Nepřestaneme jíst maso, nepřestaneme jezdit autem, ale nezavíráme oči před tím, že klimatická změna je tady. Proto chceme do zlepšení životního prostředí investovat 350 miliard korun z fondů EU,“ uvedl Brabec.

V programu se hnutí věnuje hodně i zdravotnictví. Slibuje, že péče zůstane bezplatná, že se nebude privatizovat zdravotnictví, jak tvrdí opozice. „Budeme dál masivně investovat do našich nemocnic a do digitalizace zdravotnictví,“ stojí v programu.

Související
Související