V symbolický čas za minutu 12 v pátek 24. září opustí část středoškoláků školní lavice a vydá se do ulic. Zúčastní se tak globální stávky mezinárodního hnutí Fridays for Future, které volá po řešení klimatické krize. První taková stávka v Česku proběhla před dvěma lety a zúčastnilo se jí přes deset tisíc středoškolských studentů. Organizátoři nynější stávky jich teď do ulic chtějí dostat ještě víc.
Největší manifestaci během stávky chystají v Praze na Malostranském náměstí. „Součástí bude poslouchání inspirativních projevů a průvod Prahou. Akce ale budou probíhat po celé republice. Bude na lokálních skupinkách a jejich kreativitě, jak je pojmout,“ uvedla Stela Joudal, studentka prvního ročníku pražského Gymnázia Na Zatlance a jedna ze studentských mluvčích.
Jak mají být studentské akce během stávky organizované, chce hnutí upřesnit během příštího týdne. Rovněž také uveřejní seznam kroků, které bude žádat po následující vládě. Už teď je ale jasné, že bude chtít vznik nového ministerského postu se zaměřením na klima. Se svými požadavky se také chystá oslovit všechny kandidující politické strany.
Podle současného ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) by byla pozice ministra nebo vládního zmocněnce pro klima zbytečná. Brabec má za to, že se tomuto tématu věnuje osobně zcela dostatečně, řekl nedávno v rozhovoru HN.
Koráli zmizí, ohrožen je i brazilský prales. Apokalypsa ale není nevyhnutelná, říká zakladatel skupiny Fakta o klimatu
„Podle nás jsou kroky české vlády stále nedostatečné. Před dvěma lety, kdy hnutí vzniklo, jsme si ještě nedokázali představit dopady klimatických změn. Teď už je ale vidíme. Hořela Austrálie, hořela Sibiř, Kalifornie a aktuálně hoří Řecko. Byly velké záplavy v Německu a tají nám ledovce. Pro mnoho z nás jsou to podmínky, které nemůžeme snést,“ oponuje ale šestnáctiletá Klára Bělíčková, další z mluvčích hnutí a taktéž studentka Gymnázia Na Zatlance.
„Řešení klimatické krize má být prioritou příští vlády, která to musí mít ve svém programovém prohlášení. Vláda, která vzejde z říjnových voleb, bude hrát stěžejní roli v řešení klimatické krize,“ řekl další mluvčí hnutí Petr Doubravský, který nyní nastupuje do prvního ročníku na Masarykově univerzitě v Brně.
Z kroků současné vlády jsou studenti zklamaní. Požadují zejména co nejrychlejší ukončení spalování uhlí v Česku. Uhelná komise loni doporučila odchod od uhlí do roku 2038, to je ale podle studentského hnutí pozdě.
„Apelujeme na političky a politiky, občany a občanky, firmy a celou společnost nejen v České republice, aby se na řešení tohoto problému adekvátně podíleli,“ sdělila Klára Suková, studentka pražského Gymnázia U Libeňského zámku a mluvčí hnutí.
Cílem hnutí Fridays for Future je udržet oteplení planety pod 1,5 °C oproti době před průmyslovou revolucí, chránit biodiverzitu a udržet na planetě Zemi podmínky vhodné pro život všech jedinců. Vychází přitom z vědeckých studií a zpráv Mezivládního panelu pro změnu klimatu. Jeho poslední zpráva, která má kolem čtyř tisíc stránek a cituje ze 14 tisíc odborných prací, potvrzuje, že za globálním oteplováním jednoznačně stojí lidská činnost a s ní spojené vypouštění skleníkových plynů. Z vědeckých studií přitom vychází, že lidstvo musí v následujících pár letech výrazně snížit emise skleníkových plynů, jinak brzy přesáhne hranici oteplení o 1,5 stupně Celsia, což bude například znamenat vymírání mořských korálů a zásadní změny klimatu, které mohou mít katastrofální následky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist