Prezident Miloš Zeman není spokojen s návrhem rozpočtu, který jeho expertnímu týmu na sobotní schůzce v Lánech představila ministryně financí za ANO Alena Schillerová. Podle něj je nedostatečně úsporný a nedostatečně investiční.

„Prezident republiky upozornil, že bez patřičných pozměňovacích návrhů tohoto typu by zvažoval vetování návrhu státního rozpočtu na rok 2022,“ uvedl na stránkách Hradu Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že prezident na schůzce navrhl konkrétní druhy úspor a investic.

Ještě krátce předtím si přitom ministryně financí na schůzce s novináři pochvalovala, že prezident sice apeloval na vyšší úspory, ale výše plánovaného schodku 390 miliard korun mu prý nevadí, pokud v něm bude dost peněz na investice. „Jejich výši v návrhu ocenil, měly by činit zhruba 207 miliard korun,“ řekla novinářům po setkání s prezidentem a jeho poradci. Jednání se účastnil i premiér Andrej Babiš.

Základní parametry rozpočtu vláda schválila v červnu se schodkem 390 miliard korun. Celkové příjmy rozpočtu ministerstvo financí naplánovalo včetně peněz z EU na 1,486 bilionu korun a výdaje 1,876 bilionu korun. Schillerová dále uvedla, že po podzimních sněmovních volbách by se Zeman chtěl ještě jednou setkat kvůli návrhu rozpočtu se svými poradci.

Současná sněmovna rozpočet nestihne schválit

Ministerstvo financí ale už dříve upozornilo na to, že do říjnových parlamentních voleb nestihne sněmovna zřejmě rozpočet schválit, a to ani v prvním čtení. Po volbách tak bude muset vláda návrh opět schválit a předložit poslancům.

Pokud by parlament rozpočet neschválil do konce roku, stát by začal hospodařit v tzv. rozpočtovém provizoriu. Hospodaření státu se pak řídí podle posledního schváleného rozpočtu. Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostávají v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun.

Debata se vedla i o rušení daňových výjimek. Schillerová v nich nevidí prostor za stovky miliard. „Ale určitě věřte tomu, že tam prostor je. Je tam celá řada výjimek, které zvýhodňují určité skupiny, a je to velmi těžké protlačit v parlamentu, ale já se o to pokusím,“ řekla.

Po dokončení jednání s jednotlivými ministry by se měla Schillerová sejít kvůli návrhu rozpočtu s Babišem. Termín neuvedla. „Rozhodně trvá, že ten schodek je pro mne směrem nahoru nepřekročitelný,“ uvedla ministryně. Informovala také, že ve vládní rozpočtové rezervě je pro příští rok vyčleněno zhruba šest miliard korun pro řešení případných dopadů pandemie koronaviru.

Jednalo se i o BIS? 

Očekávalo se, že premiér bude jednat s prezidentem o jeho obvinění na adresu Bezpečnostní informační služby. Minulý víkend Zeman řekl, že BIS odposlouchávala lidi v jeho okolí. Tvrdil, že mu Babiš řekl, že odposlechy nechal zastavit. Premiér se proti tomuto Zemanovu tvrzení ohradil. Odmítl i to, že by záležitost řešil v přítomnosti kancléře Vratislava Mynáře, jak tvrdí Zeman i Mynář.

Zda ale na téma BIS došlo, není jasné. Babiš totiž po jednání prezidentova expertního týmu v Lánech před novináře nepředstoupil. Schillerová to odůvodnila tím, že má další povinnosti. Zda o tématu BIS mluvili, podle svých slov neví.

Babiš přitom sobotnímu Právu řekl, že o tom chce dnes s prezidentem mluvit. „Vůbec nemůžu úkolovat BIS. Úkoly zadává vláda jako celek, nikoliv premiér. Je absolutně vyloučeno, abych něco takového dělal. Pan prezident velice nemá rád pana (ředitele BIS Michala) Koudelku. Já se snažil, aby pana Koudelku pan prezident přijal, aby ho vyslechl a nějak si to spolu vyjasnili,“ řekl Babiš Právu.

Koudelka ve čtvrtek na jednání sněmovní kontrolní komise uvedl, že za dobu jeho působení ve funkci nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů. Vyloučil také, že by na něj Babiš tlačil, aby ukončil prověřování některé osoby.

Deník N uvedl, že Koudelka na jednání sněmovní komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky poslancům zmínil, že odposlouchávání lidí z okolí prezidenta v minulosti doporučoval někdejší šéf analytiky Bezpečnostní informační služby Jiří Rom. Ten nyní pracuje na Hradě jako zástupce šéfa bezpečnostního odboru. Zeman, který otevřeně a opakovaně BIS a jeho ředitele kritizuje, loni naznačil, že právě Rom pracoval na dokumentu, který kritizoval BIS a prezident jej předal premiéru Babišovi.

Hrad vzápětí po čtvrtečním jednání komise Koudelku opět kritizoval, podle prezidentské kanceláře porušuje zákon mimo jiné tím, že neodpověděl od roku 2018 na žádost prezidenta o informaci. „Pan Koudelka dlouhodobě porušuje zákon a zpravodajské prostředky BIS zneužívá ke shromažďování informací pro svoji osobní potřebu,“ uvedl Hrad na svých stránkách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist