Od okamžiku, kdy ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) oznámil, že bude jednat s hejtmany o tom, jak se Česko postará o uprchlíky z Afghánistánu, čekali šéfové krajů na jeho telefonát. A na to, co po nich stát může chtít, když kraje nedisponují ani azylovými středisky, ani volnými byty. „Tohle řídí stát, kraje se azylové politiky obvykle neúčastní,“ říká v rozhovoru pro HN hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD, 3PK).

HN: Jakou můžete z pozice hejtmana poskytnout součinnost a pomoc při umístění afghánských tlumočníků?

Já především vůbec nevím, co si ministr vnitra představuje. Protože prozatím se vždycky azylová řízení a potom i umístění uprchlíků řešilo prostřednictvím Správy uprchlických zařízení. Na tu první fázi, která pravděpodobně nastává teď, což je to přijímací řízení, máme v republice dvě detenční zařízení pro uprchlíky: Zastávku u Brna a Bělou pod Bezdězem. Potom jsou zde pobytová zařízení, například Kostelec nad Orlicí. Stát tedy ubytovací zařízení tohoto typu má, samozřejmě pro ty ověřené je i integrační program. 

Schválně jsem se díval do strategie uprchlické politiky České republiky a tam je jednoznačně napsáno, že pokud jde o politický azyl, jsme vázáni mezinárodními dohodami. A tam skutečně musí být poskytnutý azyl, pokud je prokázáno pronásledování nebo alespoň vysoká pravděpodobnost pronásledování vlastním režimem. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se