Americký prezident Joe Biden pevně stojí za svým rozhodnutím stáhnout americké vojáky z Afghánistánu. „Dali jsme Afgháncům všechno, aby mohli bojovat za svou budoucnost,“ uvedl Biden v mimořádném proslovu o situaci v Afghánistánu s tím, že USA a spojenci platili miliardy dolarů, aby vycvičili a zásobili zbraněmi afghánskou armádu, která je větší než armády některých amerických spojenců. „Američtí vojáci by neměli bojovat a umírat ve válce, kterou nechtějí vést sami Afghánci,“ dodal Biden a připomněl, že afghánští politici opustili zemi a vojáci odmítají bojovat.

Spojené státy utratily za válku v Afghánistánu přes bilion dolarů, daly tamním vládním jednotkám všechny prostředky, aby mohly vyhrát boj o svou budoucnost. „Jediné, co jsme jim dát nemohli, je vůle bojovat,“ uvedl šéf Bílého domu. Podle Bidena by na situaci nic nezměnil ani další rok v Afghánistánu, ani více nasazených vojáků.

Biden upozornil, že američtí vojáci byli v Afghánistánu hlavně proto, aby bojovali proti terorismu a aby al-Káida nemohla využívat tuto zem jako svou základnu, a to se jim povedlo. Nebyli tam proto, aby „budovali národní stát“. Podle něj neexistuje vhodný čas pro odchod z Afghánistánu. „To, co se děje teď, se mohlo stát před pěti lety, nebo za 15 let v budoucnu,“ dodal Biden. Přiznal ale, že Tálibán postupoval daleko rychleji, než předpokládali, na čemž nesou podle něj vinu afghánští politici.

Americký prezident se také zavázal, že v řádech dní USA evakuuje tisíce Američanů z Afghánistánu a také afghánských spolupracovníků a jejich rodin. Upozornil také Tálibán, že pokud zaútočí na americké síly, „USA budou bránit své lidi devastující silou“. 

 „Vím, že mé rozhodnutí bude kritizováno, ale nebudu přehazovat tuto zodpovědnost na dalšího prezidenta,“ řekl Biden s tím, že je už čtvrtým prezidentem, který se s válkou v Afghánistánu musí vyrovnávat.

Západní země pokračují v překotné evakuaci svých občanů i afghánských pracovníků z Kábulu. Reagují tím na rychlý postup radikálního hnutí Tálibán, které se v posledních dnech zmocnilo všech velkých afghánských měst a pod kontrolou má i většinu metropole. 

Afghánci se zoufale snažili uprchnout na letiště poté, co Tálibán převzal moc nad městem

Své občany i spolupracovníky ze země odváží i Česko. Na cestě do Afghánistánu je už i druhý evakuační letoun, který musel v pondělí přistát v hlavním městě Ázerbájdžánu Baku kvůli složité situaci na letišti v Kábulu, kam se uchýlily tisíce Afghánců a snaží se uprchnout ze země. V úterý ráno už z Baku armádní evakuační airbus odstartoval, dostal totiž povolení k přistání v Kábulu. 

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) řekl, že další záchranné mise mohou pokračovat až poté, co bude zajištěn jejich bezpečný přílet a odlet. Dodal, že další česká vojenská letadla jsou připravena k nasazení. První evakuační speciál přistál v Praze v pondělí ráno a přivezl 46 Čechů a jejich spolupracovníků s rodinami.

Kolik evakuačních letů je v plánu, zástupci státu neuvedli. Podle informací předsedy zahraničního výboru sněmovny Ondřeje Veselého (ČSSD) se záchranná operace týká necelé stovky lidí. Česká republika z Afghánistánu evakuuje dva diplomaty včetně velvyslance Balouna, jednotku Vojenské policie KAMBA, místní spolupracovníky české ambasády a tlumočníky, kteří pomáhali české armádě. U příležitosti odletu prvního evakuačního letounu v neděli v noci uvedl ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), že vzhledem k rapidně se zhoršující situaci na kábulském mezinárodním letišti považuje odlet českého letadla za zázrak.

Český letoun byl „uvízlý“ v Baku poté, co dav Afghánců vtrhl na letištní plochu v Kábulu. Nejméně dva Afghánci zahynuli, když se pokusili opustit město zachycení na vnější straně amerického vojenského letounu a z výšky spadli na zem. Tálibán se snaží uklidnit dav před letištěm, který se přes zdi pokouší dostat na runway.

Rada bezpečnosti OSN vyzvala k ustavení nové vlády v Afghánistánu, okamžitému ukončení násilností a k zajištění volného přístupu k humanitární pomoci.

Mluvčí radikálů v pondělí v rozhovoru s televizí al-Džazíra uvedl, že Tálibán nechce být izolován a přeje si udržovat vztahy s mezinárodním společenstvím. Mimo jiné také prohlásil, že „válka“ v asijské zemi skončila a že hnutí je připraveno vést dialog o obavách zahraničních vlád.

Spojené státy v pondělí dokončily evakuaci pracovníků své kábulské ambasády na místní mezinárodní letiště. Při odchodu z areálu velvyslanectví byla také na místě stažena americká vlajka, uvádí televize CNN. „Můžeme potvrdit, že bezpečná evakuace všech pracovníků ambasády je nyní završena. Veškerý personál ambasády se nachází na půdě Mezinárodního letiště Hámida Karzaje,“ uvedl mluvčí americké diplomacie Price.

Členové Tálibánu v afghánském prezidentském paláci:

  

Washington ve světle rychlého postupu Tálibánu a obav ohledně zajištění evakuací afghánských spolupracovníků posiluje vojenskou přítomnost v Kábulu a v noci na pondělí oznámil, že do dvou dnů se počet vojáků podporujících evakuační operace zvýší na 6000. Americké jednotky prý budou mít na starosti i řízení letového provozu.

Afghánci se zoufale snažili uprchnout na letiště poté, co Tálibán převzal moc nad městem

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist