Od soboty nemusí mít děti od šesti do 12 let test před návratem z dovolených ze zemí s vysokým či velmi vysokým rizikem nákazy covidem-19. Hned po návratu mohou podstoupit PCR test a v případě negativního výsledku nemusí do samoizolace. Rozhodla o tom v pátek vláda, na Twitteru to uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

„Vláda právě schválila: Od soboty nebudou muset děti mezi šesti a 12 roky mít test před návratem ani z červených nebo tmavě červených zemí. Zároveň bude možné u těchto dětí provést PCR test hned po návratu, takže nebudou vůbec muset do samoizolace,“ napsal Kulhánek.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po jednání vlády doplnil, že se předpokládá, že tyto děti se pohybují všude s rodiči a riziko, že by se samy někde nakazily, je poměrně malé. Dodal, že opatření se netýká návratu ze zemí s extrémním rizikem nákazy, které jsou označené černou barvou. Tam je podle ministra i nadále povinná desetidenní samoizolace zakončená PCR testem. Mezi tyto země patří nyní například Indie, Tunisko či Rusko.

Klíčové je to uvolnění zejména pro rodiny, které cestují na dovolenou do Řecka. Země, která je v létě jedním z nejčastějších cílů českých turistů, na seznam vysoce rizikových „červených“ zemí přibyla v pondělí 26. července. Z dalších dovolenkových destinací je na cestovatelském semaforu v červené barvě například Portugalsko, v tmavě červené Španělsko či Turecko. 

Při návratu ze zemí s vysokým rizikem či velmi vysokým rizikem nákazy, které jsou označené červenou a tmavě červenou barvou, musí cestující vyplnit příjezdový formulář. Pokud cestují veřejnou dopravou, musí před tím podstoupit antigenní nebo PCR test. Po příjezdu se pak mají mezi pátým a 14. dnem dostavit na PCR test. Dokud nemají výsledek, je nutná samoizolace. Pokud přijedou například svým autem, nemusí mít test předem, ale podmínky po příjezdu jsou stejné jako u veřejné dopravy.

Výjimku mají plně očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Stejně tak výjimka platí pro děti do šesti let. Pokud jsou rodiče očkovaní, ale děti jsou ve věku od šesti do 12 let, na rodiče se příjezdová opatření nevztahují, na děti ale ano. Pro děti v této věkové kategorii zatím není v ČR očkování proti covidu-19 dostupné. Očkovat se mohou až od 12 let.

Související
Související