Ministr zahraničí Jakub Kulhánek po úterním jednání se svými protějšky ze čtyř evropských zemí nevyloučil další opatření na hranicích kvůli covidu-19. Avizoval vznik skupiny, která o opatřeních zajistí včasné informace. Šéfové diplomacie Česka, Slovinska, Slovenska, Maďarska a Rakouska se též shodli na tom, že jedinou efektivní cestou je očkování co největší části populace.

Bylo to páté jednání skupiny zvané Central 5 (C5). Vznikla zhruba před rokem a jejím hlavní cílem byla spolupráce v boji proti pandemii. „Musíme být stále na pozoru před novými mutacemi viru a přizpůsobovat jim naši strategii,“ řekl Kulhánek. Proto navrhl, aby vznikla síť kontaktních osob, které budou spolupráci zemí C5 v boji proti covidu koordinovat.

„Především pak chceme zaručit, že se budeme s dostatečným předstihem navzájem informovat o připravovaných opatřeních tak, abychom se nepřekvapovali a abychom nepřekvapovali naše občany,“ dodal Kulhánek.

Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok zmínil stoupající počet případů nákazy mutací delta a nutnost opatření. „Nemůžeme ignorovat realitu,“ doplnil. Slovensko už dříve kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru zpřísnilo podmínky vstupu do země. Do karantény nemusí cestující plně očkovaní proti nemoci covid-19. Cestování mezi ČR a Slovenskem nedávno zkomplikovalo dočasné uzavření menších hraničních přechodů se sousedními zeměmi.

Do Mělníka v úterý na Kulhánkovo pozvání přijeli Korčok, maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó a šéfové diplomacie Slovinska Anže Logar a Rakouska Alexander Schallenberg. Kromě covidu budou ministři projednávat také rozšíření EU o země západního Balkánu.