Českou republiku opět čekají silné bouře. V Olomouckém a Moravskoslezském kraji se mohou vyskytnout už v pátek odpoledne, v sobotu by pak měly zasáhnout většinu země. Kvůli dešti mohou vystoupat hladiny některých toků. Vyplývá to z výstrahy, kterou v pátek vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V Olomouckém a Moravskoslezském kraji a také na Králicku v Pardubickém kraji mohou být bouřky od pátečního poledne. Doprovázet je bude přívalový déšť s úhrny až 30 milimetrů. Meteorologové nevylučují krupobití, nárazový vítr může také lámat větve stromů. Zejména menší toky mohou dosáhnout druhého povodňového stupně. Výstraha pro tyto oblasti platí do pátečních 22:00.

Od sobotních 09:00 do nedělních 10:00 je pak vyhlášena výstraha před bouřemi pro celou Českou republiku s výjimkou krajů Karlovarského, Ústeckého a Zlínského. „Očekává se ojedinělý výskyt přívalového deště nebo silných bouřek s úhrny kolem 45 mm během krátké doby,“ uvedli meteorologové.

Srážky budou v sobotu a v neděli zesílené na úpatí Novohradských hor a Šumavy, což by mělo způsobit výrazné vzestupy řek v celém povodí Vltavy. V povodí Malše, Vltavy nad Českými Budějovicemi, Otavy a Blanice proto hrozí v sobotu i v neděli ojediněle dosažení i vyšších stupňů povodňové aktivity. „Většinou by se nejvyšší hladiny měly pohybovat kolem stavu bdělosti (1. SPA), ten však může být překročen i v ostatních částech povodí horní Vltavy po hráz vodního díla Orlík,“ dodal ČHMÚ.

Silné bouřky zasáhly Česko také v úterý a ve středu. Hasiči kvůli nim měli stovky výjezdů, desetitisíce domácností zůstaly dočasně bez dodávek proudu.

V sousedním Německu dosáhl celkový počet obětí mohutných bouří a záplav v západních částech země středy nejméně 95. Premiérka Porýní-Falce Malu Dreyerová řekla, že potvrzených obětí v této zemi je 52, přičemž uvedené číslo nemusí být konečné. Mnoho lidí místní úřady nadále pohřešují. V Severním Porýní-Vestfálsku zahynulo nejméně 43 lidí.

Obrovská tragédie v Německu. Po povodních se pohřešuje tisíc lidí, potvrzeny jsou desítky mrtvých

Obrovská tragédie v Německu. Po povodních se pohřešuje tisíc lidí, potvrzeny jsou desítky mrtvých