Po středečních večerních a nočních bouřkách bylo čtvrtek kolem poledne bez proudu ještě zhruba 12 000 odběratelů. Nejhorší situace je v Libereckém a Královéhradeckém kraji. V noci bylo bez dodávek elektrické energie zhruba 45 000 odběrných míst, vyplývá z informací mluvčí distribučních společností ČEZ a EG.D. Energetici předpokládají, že poruchy odstraní přes den.

Společnost ČEZ Distribuce měla kolem poledne po středečních bouřkách bez proudu 11 000 odběratelů. Nejvíce poruch technici řeší na Semilsku a Trutnovsku. Nejčastější příčinou byl pád stromů a větví do vedení.

Nejhorší situace byla podle mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové kolem půlnoci, kdy bylo bez proudu 36 000 odběratelů. „Během noci a rána se nám podařilo připojit necelou polovinu odběratelů v postižených lokalitách. Jsme v terénu i nadále,“ uvedla Holingerová.

Distribuční společnost EG.D, která působí na jihu České republiky, evidovala před polednem zhruba 800 domácností bez proudu, podobně jako ráno. Polovina odpojených odběratelů byla na Znojemsku, zbytek na Táborsku a Pelhřimovsku, informovala mluvčí firmy Martina Slavíková. „Předpokládáme, že všechny poruchy se podaří během dneška odstranit," dodala. V noci bylo podle Slavíkové bez dodávek elektřiny až 9000 odběratelů EG.D.

Silné bouřky ve středu večer zasáhly především Moravskoslezský, Jihočeský, Středočeský a Zlínský kraj i Vysočinu. V noci voda na některých místech vystoupala až na povodňové ohrožení, což je třetí stupeň. Všechny řeky ale vydržely na třetím stupni jen několik desítek minut.

Kvůli bouřkám museli hasiči evakuovat několik táborů

Středočeští hasiči v noci v souvislosti s bouřkou více vyjížděli k odčerpávání vody, kvůli zaplavení evakuovali v regionu čtyři dětské tábory, všichni jsou v pořádku. Nejčastěji hasiči vyjížděli na Příbramsku, v Praze-východ, na Kolínsku a Kutnohorsku, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Od středečních 18:00 do čtvrtečních 6:00 evidovalo operační středisko 169 zásahů, z toho se téměř ve 150 případech jednalo o technickou pomoc. „Oproti úterní bouřce jsme mnohem více pomáhali s čerpáním vody,“ uvedla mluvčí.

Zatímco v úterý jednoznačně převažovalo odstraňování padlých stromů, ve středu večer výrazně stoupl podíl zásahů, při kterých hasiči odčerpávali vodu ze sklepů, níže položených míst či lokalit, kde aktuálně nestačila kapacita dešťové kanalizace. „Nejvíce výjezdů jsme zaznamenali mezi 20:00 a 22:00,“ doplnila Fliegerová.

Bouřka zkomplikovala i provoz na železnici. Do padlého stromu u Debře na Mladoboleslavsku narazil vlak a devět cestujících a průvodčí byli evakuováni za asistence hasičů. Mezi Mšenem na Mělnicku a Skalskem na Mladoboleslavsku nejezdí vlaky kvůli sesuvu půdy. Je zavedena náhradní autobusová doprava, provoz by měl být obnoven v poledne.

Hasiči v Libereckém kraji řešili do rána v souvislosti s bouřkou téměř 140 událostí. Hlavně na Semilsku a Jablonecku odstraňovali popadané stromy, odčerpávali vodu. Intenzivní déšť zvedl hladiny potoků a řek. Na třetí povodňový stupeň vystoupala Lužická Nisa v Proseči nad Nisou, druhého stupně dosáhla Nisa v Liberci. Bylo to velmi rychlé, stejně rychle řeky i opadly, žádné větší škody nenapáchaly, řekl ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda.

Hasiči na Trutnovsku v noci na čtvrtek kvůli silné bouři evakuovali dva tábory. Tři děti byly lehce zraněny. Bouře v kraji hlavně lámala stromy, hasiči v noci do 02:00 měli 120 výjezdů. Bez elektřiny se v Královéhradeckém kraji ocitlo asi 10 000 domácností. ČTK to řekly mluvčí hasičů a energetiků Martina Götzová a Šárka Lapáčková Beránková.

Evakuované tábory byly v okolí obce Nemojov mezi Dvorem Králové nad Labem a Hostinným. „I zde docházelo k pádům polámaných stromů, táborníci měli poškozené stany, navíc zcela promokli,“ uvedli hasiči. Hasiči z táborů odvezli 51 dětí a 13 dospělých.

Děti z jednoho tábora se dostaly spolu s vedoucími do bezpečí blízké hospody. V případě druhého tábora to bylo složitější, protože přístupové cesty byly zapadané polámanými stromy. Cestu do tábora si hasiči museli prořezat. „Tři lehce zraněné děti si převzala do péče zdravotnická záchranná služba,“ uvedla mluvčí hasičů.

Tisíce lidí na Slovensku bez elektřiny

Po nočních bouřích na Slovensku zůstaly bez elektřiny tisíce odběratelů, hasiči kvůli nepříznivému počasí zaznamenali v několika regionech desítky výjezdů. Informovali o tom ve čtvrtek energetici a hasičský sbor. V zemi platí výstraha před bouřemi a záplavami.

Výpadky v dodávkách elektrické energie postihly zejména některé oblasti na jihu středního Slovenska a také na severu či západě země. Ráno tam bylo bez elektřiny přes 9000 odběrných míst, přerušení dodávek přitom postihlo více než 30 000 odběrných míst. Komplikace způsobil silný vítr a popadané stromy, které poničily elektrická vedení.

V Německu kvůli bouřím zemřelo nejméně 58 lidí

Kvůli vytrvalému dešti a záplavám za posledních 48 hodin na západě Německa zemřelo nejméně 58 lidí. Nejvíce obětí bouře způsobily v noci na dnešek ve spolkových zemí Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko. Další desítky osob se stále pohřešují, informovala s odvoláním na policii německá agentura DPA. Záchranné akce v obou spolkových zemích pokračují. Některé oblasti ale zaznamenaly výpadky telekomunikačních sítí. Kancléřka Angela Merkelová, která je na návštěvě Spojených států, vyjádřila soustrast těm, kdo přišli o blízké, a za vládu slíbila postiženým oblastem pomoc.

Symbol katastrofálních záplav v Německu. Záběry z výšky odhalily zkázu celé vesnice

Vysoký počet obětí si záplavy vyžádaly v okrese Ahrweiler, který leží jižně od Bonnu. V okrese se vylila z koryta řeka Ahr. V obci Schuld odnesla šest domů a další desítky objektů mají narušenou statiku a hrozí jim zřícení. V oblasti se stále pohřešují desítky lidí a situace není přehledná, uvedla agentura DPA. Ve spolkové zemi Porýní-Falc přišlo o život nejméně 19 osob.

Velice zasažený je také okres Euskirchen v Severním Porýní-Vestfálsku, informovala televizní stanice ZDF a místní média. Tamní policie hlásí nejméně 15 úmrtí kvůli záplavám v noci na dnešek. Tvrdí také, že se nepodařilo nalézt všechny pohřešované osoby. Další lidé zemřeli v Kolíně nad Rýnem, Wuppertalu, Rheinbachu a Kamenu.

Kancléřka Angela Merkelová, která je na návštěvě USA, uvedla, že je situací v zaplavených oblastech otřesena. „Truchlím nad těmi, kdo při této katastrofě přišli o život. Stále nevíme, kolik lidí zemřelo. Ale bude to mnoho,“ řekla podle agentury AP kancléřka a kondolovala rodinám obětí. „Můžeme říci příbuzným, že se podniká vše, aby byli nalezeni pohřešovaní,“ ujistila Merkelová. Zároveň slíbila lidem v zaplavených oblastech podporu. Poděkovala také všem záchranářům a zasahujícím složkám.

Premiérka spolkové země Porýní-Falc Malu Dreyerová označila situaci za katastrofální. „Mnoho lidí je stále v nebezpečí,“ prohlásila. V postižených oblastech je přerušeno mnoho komunikací, silnice blokují popadané stromy. Premiér Severního Porýní-Vestfálska, které je nejlidnatější německou spolkovou zemí, Armin Laschet vyzval k důslednější ochraně klimatu. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové je Evropská unie připravena Německu pomoci.

Ve středu v Sársku zemřeli při záchranných pracích dva hasiči. V saském městečku Jöhstadt na krušnohorské hranici s Českem místní řeka strhla muže, který se snažil zajistit svůj pozemek před velkou vodou a který se pohřešuje. Tohoto muže některá média již považují za zemřelého.

Na většině území Severního Porýní-Vestfálska je přerušeno železniční spojení. Zaplavena byla i část dálnic. Stovky tisíc domácností jsou bez elektrického proudu. Ve městě Hagen, kde žije zhruba 200 tisíc lidí, záplavy poničily několik mostů a nejméně jeden zcela zničily, uvedla DPA.

Německé úřady oznámily, že části Rýna na jihu Německa byly dnes uzavřeny pro lodní dopravu kvůli zvýšení hladiny vody po nedávných silných deštích. Říční doprava byla zastavena mezi Maxau nedaleko Karlsruhe a Iffezheimem, uvedl mluvčí německého úřadu pro vnitrozemskou plavbu. Omezení patrně přetrvá do víkendu a zabrání plavidlům v cestě do Švýcarska, dodal. Vysoká voda znamená, že není dostatek prostoru k proplutí pod mosty. Lodní doprava v severních částech řeky je stále v provozu.

Historické výši hladiny dnes dosáhla ve své německé části řeka Mosela, která by podle předpovědí měla kulminovat dnes. Historické výše hladiny dosáhly i některé její přítoky.

Silný déšť vyvolaný tlakovou níží Bernd zaplavil už předchozí noci v některých německých regionech sklepy, silnice a pozemky. Varování před vydatnými srážkami vydala meteorologická služba (DWD) i pro dnešek, extrémní počasí by se však mělo do noci uklidnit.

Čtyři mrtví po záplavách v Belgii

Nejméně čtyři mrtví přibyli dnes k obětem záplav na východě Belgie. Jejich těla našli záchranáři v oblasti valonského města Verviers. Informovala o tom agentura AFP. Podle stanice RTBF v Belgii už vodní živel rozbouřený v posledních dnech intenzivními dešti připravbil o život šest lidí.

Záplavy sužují zejména Valonsko, které leží na jihu a východě Belgie. Nejvíce postižené jsou postižené jsou obce Theux a Pepinster a lázeňské město Spa, ležící blízko Verviers ve valonské provincii Lutych.

Ve značné části frankofonního Valonska musela být v noci na dnešek kvůli řadě incidentů postupně přerušena železniční doprava. Problémy způsobily popadané stromy, zaplavené tratě, sesuvy půdy i vykolejené vlaky, sdělilo podle AFP vedení železniční společnosti Infrabel. 

Symbol katastrofálních záplav v Německu. Záběry z výšky odhalily zkázu celé vesnice