I když čísla nakažených koronavirem stále mírně rostou, ministerstvo zdravotnictví nechce zatím stávající opatření zpřísňovat. „Sledujeme počty nakažených, ale i počty hospitalizovaných a těžké stavy. Zpřísňovat opatření nyní nechceme, ale musíme důsledněji vymáhat nastavená pravidla,“ uvedl pro HN ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Premiér Andrej Babiš v pondělí uvedl, že by mělo ministerstvo na současnou situaci reagovat. Vojtěch proto uvažuje o zavedení povinnosti restaurací kontrolovat covidové certifikáty hostů. Možnost nyní posoudí Legislativní rada vlády. Epidemiologicky to podle Vojtěcha smysl dává. 

„Musíme reagovat na situaci. Teď tady máme deltu. Delta se šíří mezi mladou populací, to znamená, že ministerstvo zdravotnictví připraví nějaká opatření z tohoto titulu,“ uvedl začátkem týdne premiér na dotaz Seznam Zpráv, jestli dojde kvůli pozvolnému nárůstu zachycených případů nově nakažených koronavirem k nějakým změnám. 

Zpřísňování opatření Vojtěch odmítl, podle něj ale bude stát důsledněji vymáhat nastavená pravidla. „Budeme kontrolovat, aby se OTN (potvrzení o očkování, testu nebo prodělané nemoci – pozn. red.) standardně vymáhalo, protože je důležité, že lidé nebudou nakažení na hromadných akcích. Víme, že tam je riziko nákazy zvýšené,“ uvedl Vojtěch a odkázal na festival v nizozemském Utrechtu, kterého se zúčastnilo dvacet tisíc lidí a přes tisíc z nich se tam koronavirem nakazilo. 

Pořadatelé akcí nad 1000 osob tak mají od 19. července povinnost oznámit jejich konání krajské hygienické stanici. Uvést přitom musí datum, dobu, místo konání akce, telefonický kontakt na pořadatele a předpokládaný počet účastníků. „Pokud má hygiena řádně dohlížet na konání těchto akcí, tak o nich musí dopředu vědět,“ uvedl Vojtěch.

Kontroly podle něj už běží. „Vedou se správní řízení, jsou ukládány blokové pokuty a porušení se řeší s policií. Nejsme schopni zkontrolovat vše, ale kontroly určitě probíhají,“ uvedl ještě Vojtěch. 

Na téma zhoršujících se čísel jednala tento týden i Rada vlády pro zdravotní rizika. Probírala se nová opatření i možnosti, jak reagovat na novou mutaci. Ani tady nebyla žádná opatření zatím přijata. Čísla v posledních dnech rostou hlavně v Praze a Středočeském kraji. Zatímco minulé úterý bylo odhaleno 109 nakažených, toto úterý to bylo už 317. 

Po pondělním jednání vlády Vojtěch oznámil, že od 1. září už nebude testování zdarma. Nyní upřesnil, že nárok na bezplatný test by od září mohli mít lidé se zahájeným očkováním. Většina ostatních si podle něj bude muset preventivní test platit.

Zatím však není jasné, jak to bude s povinným plošným testováním v zaměstnání. Podle Vojtěcha je možnost, že by mohlo být jen v regionech s horší epidemickou situací. Rozhodnutí padne v srpnu. 

Uvedl také, že se zřejmě rozšíří možnost nechat se očkovat bez předchozí registrace termínu. Zapojit by se podle Vojtěcha mohla i některá běžná očkovací centra. Podobná centra, jako nedávno otevřená v Praze na hlavním nádraží a v nákupním centru Chodov, by se podle něj mohla příští týden otevřít tři. Jedno má být v Brně. V pondělí se otevře očkovací místo v obchodním centru na pražském Smíchově, napsal ministr později na twitteru.

„Není to možné udělat úplně kdekoliv, musí tam být zázemí pro skladování vakcín. Musí to schválit i hygiena, přece jenom je to poskytování zdravotních služeb,“ uvedl ministr. Zájem o dvě nová centra je podle něj až překvapivý, denně se tam chtějí nechat očkovat stovky lidí. Jestli je víc motivuje to, že se nemusí registrovat předem, nebo losování o věcné ceny, už v pondělí nechtěl spekulovat.

Další místa pro očkovací centra bez registrace specifikovat nechtěl, rozhodne se během několika příštích dní. Musí to ale podle něj být místa, kde je velký „průtok“ lidí, jako jsou právě obchodní centra nebo centra větších měst. Nutná je zároveň dobrá dopravní dostupnost, v Praze například metro.

Správa železnic v úterý sdělila, že hledá vhodná místa na nádražích napříč celou zemí, především v krajských městech. Pravděpodobná jsou podle dostupných informací například na nádražích Brno – Královo Pole, Ostrava hlavní nádraží, Hradec Králové hlavní nádraží nebo ve Středočeském kraji v Kolíně.

Související