Kolem 9000 odběratelů bez proudu evidovala ve středu ráno po nočních bouřkách distribuční společnost ČEZ. Je to necelá polovina ve srovnání se situací v úterý večer, kdy byla situace nejhorší. Firma předpokládá, že poruchy na vedení odstraní ještě ve středu. Počasí přidělalo práci i železničářům. Bouřky postupně přerušily provoz na 25 úsecích tratí v západních Čechách. Většinu problémů se podařilo vyřešit před půlnocí, informovala ráno Správa železnic.

Nejvíc odběratelů bez elektřiny, přibližně 20 tisíc, evidovala společnost ČEZ Distribuce v úterý kolem 22:00. Nejčastější příčinou poruch byl pád stromů a větví do vedení, ulomené izolátory a přetrhané vodiče.

Ve středu po ránu bylo bez proudu zhruba 9000 odběrných míst, uvedla mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. „Nejvíce poruch je ve středních Čechách na Kladensku a Mělnicku a v Ústeckém kraji na Ústecku a Litoměřicku,“ dodala.

Noční silné bouřky zkomplikovaly také provoz na 25 úsecích tratí v západní polovině Čech. „Vlaky se zastavily ve většině případů kvůli spadlým stromům, na Lounsku a Rakovnicku také kvůli bahnu naplavenému intenzivním deštěm na koleje,“ uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Nejvýraznější komplikace způsobila bouřka na trati u Karlštejna. „Před 21:00 byl provoz v místě zastaven kvůli polámaným větvím v trolejích, pád stromu však způsobil také přerušení trakčního vedení,“ popsal situaci Gavenda. Provoz po jedné koleji železničáři obnovili za necelé dvě hodiny a k plnému provozu se vrátil půl hodiny po půlnoci.

Ve středu kolem 08:00 byl provoz vlaků kvůli následkům nočních bouřek přerušený pouze na trati mezi Zavidovem a Čistou na Rakovnicku. Na koleje tam spadl strom, uvádějí České dráhy na svém webu.

První povodňový stupeň u tří toků 

Při bouřkách spadlo za 24 hodin až 75 litrů vody na metr čtvereční. Výraznější vzestup hladin řek meteorologové nezaznamenali. Ve středu ráno prší na východě Česka, déšť by měl přes den ustávat. K večeru a v noci na čtvrtek meteorologové opět očekávají bouřky, a to v Čechách a v Moravskoslezském kraji.

V úterý večer a v první polovině noci na středu spadlo na západě Čech většinou pět až 40 litrů vody na metr čtvereční. V povodí řeky Střely a Ohře ale meteorologové ojediněle zaznamenali i silný déšť, při kterém spadlo až 75 litrů vody. „Na ostatním území se vyskytly srážky maximálně do deseti milimetrů,“ uvedl ČHMÚ.

Hladiny vodních toků v zasažených oblastech přechodně vystoupaly na první, tedy nejnižší povodňový stupeň. Jeho dosažení vodohospodáři zaznamenali na Botiči v Praze, Střele v Čichořicích na Karlovarsku a na Odravě na Chebsku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist