Lidé, kteří se registrovali k očkování a ještě nemají vybraný termín, budou mít od čtvrtka 15. července mezi první a druhou dávkou očkování proti covidu-19 odstup 21 dní místo dosavadních 34 dní. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí na dotaz ČTK řekl, že termín se zkrátí také všem dětem, které jsou zaregistrovány k očkování nebo už očkovány první dávkou. Lidé s již zarezervovaným termínem očkování nebo podanou první dávkou si termín měnit nemohou.

Změna se týká jen očkování nejčastěji podávanou vakcínou od firem Pfizer/BioNTech, u Moderny zůstává rozestup 25 až 35 dní, u Astra Zenecy 90 dní. Vakcíny Johnson & Johnson se podává jen jedna dávka.

S návrhem na zkrácení v pondělí souhlasila Rada vlády pro zdravotní rizika. „U dětí ve věku 12 až 15 let i těch, které už mají za sebou první dávku, tak se jim bude zkracovat ten termín automaticky na 21 dní. Cílem je, abychom měli i v této populaci co největší proočkovanost, zejména před začátkem školního roku,“ uvedl ministr.

Pokud by totiž platila stávající pravidla, tedy odstup mezi vakcínami 34 dní a plná ochrana až dva týdny po aplikaci druhé dávky, stihly by ji získat do 1. září jen děti očkované první dávkou do této středy 14. července. Nová pravidla to umožní těm, které budou poprvé očkovány až do 28. července.

Děti, které očkované dvěma dávkami nebudou, se budou muset nechat při nástupu do školy třikrát otestovat, v plánu je testování 1., 6. a 9. září. Děti, jejichž rodiče testování odmítnou, budou muset po celou dobu ve škole nosit roušku či respirátor, jinak se nemohou prezenční výuky účastnit.

Registrace pro děti ve věku 12 až 15 let byly spuštěny od 1. července. Zájem projevilo podle dat do soboty 13,2 procenta z asi 450 000 osob v tomto věku. Zaregistrovaných je jich zhruba 60 400. Vakcínu už dostalo asi 11 500 (2,5 procenta) a 83 z nich má dokončené očkování dvěma dávkami. Vyplývá to z dat o očkování, která denně zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví.

Očkování bez registrace 

V pondělí se také v Praze otevřela dvě očkovací centra, kde bude možné vakcínu získat bez předchozí registrace či objednání termínu. Na otevření místa v nákupním centru na Chodově čekala ráno skoro stovka lidí, někteří i dvě hodiny. Pro některé čekající to bylo jednodušší než registrovat se přes internet, jiní chtěli vyhrát mobil či tenisky, o které se bude losovat, řekli ČTK.

Další podobné centrum se před polednem otevřelo ještě na hlavním nádraží, také tam čekaly desítky zájemců. Premiér Andrej Babiš (ANO) po prohlídce kritizoval, že provozní doba centra na nádraží začíná až v poledne, podle něj by mělo otevírat v osm ráno.

V centru na hlavním nádraží dostanou dospělí zájemci látku od firmy Johnson & Johnson, které stačí jen jedna dávka. V OC Chodov získají vakcínu od Pfizer/BioNTech, mohou ji dostat lidé od 16 let. Fungovat budou obě centra každý den, na nádraží od 12:00 do 19:00, v nákupním středisku od 10:00 do 20:00 v pracovní dny, do 19:00 o víkendu.

Ti, kteří se nechají očkovat na daných dvou místech, se mohou zúčastnit soutěže. Hlavní výhrou jednou týdně bude iPhone 12, každý den někdo vyhraje tenisky značky Converse a soutěžit se bude také o kupony do distribuční platformy videoher Steam.

Babiš po prohlídce kritizoval očkovací místo na hlavním nádraží. „Je tady špatná otevírací doba, je potřeba to změnit, a je tady málo personálu,“ řekl novinářům. Podle něj není možné, aby lidé na očkování dlouho čekali. V očkovacím centru na hlavním nádraží je jeden lékař, jedna zdravotní sestra a jeden administrativní pracovník. Odbavit by měli asi 14 lidí za hodinu. Někteří lidé, kteří tam dnes čekali ve frontě, by se tak na řadu mohli dostat až po několika hodinách.

Ředitel Fakultní nemocnice Bulovka Jan Kvaček novinářům řekl, že rozšíření provozní doby je nemocnice schopna zajistit. V počtu personálu je ale limitovaná prostorem. „Není možné tam udělat třeba pět ordinací,“ poznamenal.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru