Prezident Miloš Zeman v roce 2022 navštíví Čínu. Pražský hrad to oznámil po středečním telefonátu Zemana s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Hovořili spolu také o ekonomické spolupráci. Si Ťin-pching podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka považuje Česko za klíčového partnera v rámci Evropské unie. Vyjádřil také Česku solidaritu v souvislosti s nedávným tornádem.

Telefonát se podle vyjádření Hradu uskutečnil z iniciativy čínského prezidenta. Ten hovořil se Zemanem v rámci komunikace s evropskými lídry, kdy krátce předtím telefonoval s prezidentem Francie Emmanuelem Macronem a spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Poprvé prezident Zeman navštívil Čínu v říjnu 2014, kdy se setkal například s předsedou vlády Li Kche-čchiangem, poté jednal se svým protějškem Si Ťin-pchingem. "Přicházíme jako přátelé, i když zdaleka, a přicházíme s úmyslem rozvíjet naše vztahy na základě plného respektování zájmů obou našich zemí," řekl Zeman čínskému protějšku. V rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV Zeman řekl, že nepřijel do Číny, aby poučoval o lidských právech, ale aby se naopak poučil o tom, jak stabilizovat společnost. Později ke svému výroku dodal: "Upřesnil bych ten výrok tak, že se máme snažit porozumět, jak Čína stabilizovala svoji společnost." Při Zemanově první návštěvě v Číně uzavřeli čeští vládní i obchodní zástupci s čínskými partnery řadu smluv a memorand. Mezi nimi například ohlášení strategické spolupráce mezi česko-slovenskou investiční skupinou J&T a čínskou společností CEFC. Uzavřena byla také dohoda o animovaném seriálu Krtek a panda, volně navazující na večerníčky o Krtkovi.

Zeman se jako jediný vůdce členské země Evropské unie zúčastnil v září 2015 v Číně vojenské přehlídky u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. Navštívil Peking, Šanghaj a historické město Wu-čen a sešel se také se Si Ťin-pchingem, kterého pozval na návštěvu ČR, a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V Šanghaji Zeman přihlížel podpisu smluv, na jejichž základě čínská investiční skupina CEFC vstoupila do českých společností Travel Service, Pivovary Lobkowicz a mediální firmy Médea Group a Empresa Media. Zeman také potvrdil, že se předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming už před časem stal jeho honorárním poradcem. Zeman během své pětidenní cesty po Číně odhadl první investiční vlnu čínské společnosti CEFC na deset miliard korun.

Při třetí Zemanově návštěvě Číny, která trvala šest dní a uskutečnila se v květnu 2017, se český prezident setkal se Si Ťin-pchingem, zúčastnil se několika jednání s představiteli čínských firem a úřadů, finančního fóra, summitu k projektu Hedvábná stezka a potkal se také s Putinem. Při návštěvě byla na českém prezidentovi, kterého doprovázela delegace složená z ministrů a podnikatelů, několikrát znát únava.

Čtvrtá Zemanova cesta do Číny se uskutečnila počátkem listopadu 2018. Hlavním cílem třídenní cesty byla podpora hospodářských vztahů v souvislosti s dovozním veletrhem China International Import Expo (CIIE). Český prezident se znovu sešel se Si Ťin-pchingem, setkal se i s viceprimátorem Šanghaje či s guvernérem provincie Che-pej a vystoupil také při zahájení česko-čínského podnikatelského fóra.

Pátá (oficiální) návštěva prezidenta Zemana v Číně se uskutečnila v dubnu 2019. Prezidenta na cestě doprovodila národní delegace, kromě pětice ministrů v ní byli hokejista Jaromír Jágr, bývalý fotbalový reprezentant Pavel Nedvěd či finančníci Pavel Tykač a Jiří Šmejc. Zeman se v Pekingu setkal se Si Ťin-pchingem a také s členem stálého výboru politbyra vládnoucí Komunistické strany Číny Wang Chu-ningem. Sešel se také s výkonným ředitelem firmy Huawei Žen Čeng-fejem. V Pekingu se Zeman zúčastnil konference k nové Hedvábné stezce. Na programu měl i jednání s vedením Bank of China, během kterého bylo podepsáno memorandum mezi touto bankou a firmou CITIC o investicích v ČR. Svou návštěvu Číny prezident zakončil účastí na otevření zahradnického veletrhu Expo 2019.

Šestá Zemanova cesta do Číny byla v plánu loni v dubnu na summit středo- a východoevropských zemí s Čínou. Zeman se plánovaného summitu původně nechtěl zúčastnit kvůli nespokojenosti s velikostí čínských investic v České republice. Později Pražský hrad cestu připustil za podmínky, že se investice podaří dokončit. Nakonec český prezident s návštěvou souhlasil. Do Pekingu plánoval jet i přes pandemii, Číně chtěl poděkovat za dodávky zdravotnických pomůcek. Summit přímo v Číně byl nakonec kvůli situaci s koronavirem odložen, konala se jen videokonference.

Zemanův protějšek Si Ťin-pching přijel na oficiální návštěvu ČR v březnu 2016 s početnou delegací, jejímž členem byl například pekingský starosta Wang An-šun. V Praze a v Lánech strávil Si tři dny, během kterých se sešel se Zemanem, s tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou a dalšími politiky. Dočkal se přijetí s vojenskými poctami na Pražském hradě, zúčastnil se také obchodního fóra, kde bylo podepsáno na 30 obchodních dohod a navštívil Strahovský klášter. Pobyt čínského prezidenta v Praze doprovázely šarvátky jeho příznivců a odpůrců. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist