Rozdílem jediného gólu prohrálo české mužstvo ve čtvrtfinále mistrovství Evropy s Dánskem. Seveřané tak pokračují ve svém snu na zopakování roku 1992, kdy celý šampionát vyhráli. Země s 5,8 miliony lidí v sobotu večer naplno slaví, poté co nad Čechy vyhráli 2:1. Jediný gól českého výběru vstřelil Patrik Schick, který tak přidal již svůj pátý gól na turnaji. Dánsko tak postoupilo do semifinále turnaje a může snít o zopakování 19 let starého úspěchu.

V roce 1992 totiž Dánsko nečekaně vyhrálo mistrovství Evropy a lákavé vzpomínky se vrací. Zároveň mělo dánské mužstvo chuť hrát i pro Christiana Eriksena, který na počátku letošního turnaje téměř nepřežil srdeční kolaps. Píší o tom i Financial Times.

„To, co se stalo Eriksenovi, požene náš národ dopředu. Navíc v Dánsku všichni mluví o opakování roku 1992,“ řekla Lykke Friis, bývalá dánská ministryně pro klima a energetiku ekonomickému deníku při své cestě do Baku na zápas s Českem. „Tehdejší letní pohádku máme všichni v hlavách,“ dodala pro Financial Times.

V roce 1992 se Dánsko původně na turnaj ani nekvalifikovalo, ale týden před jeho začátkem nahradilo Jugoslávii, která byla vyloučená kvůli válčení na Balkánu. Divoká karta Dánům vyšla a ve finále porazili Němce. „Bylo to dobrodružství z pera Hanse Christiana Andersena pro celý náš šestimilionový národ,“ vzpomíná Lykke Friis. 

Barmance Nikoline, která pracuje v Hop House v Kodani, byly tehdy pouhé dva roky, ale v její rodině se o nečekaném slavném vítězství podle Financial Times mluví dodnes. „A teď se to může stát znovu,“ dodala s tím, že teď to v zemi vypadá jako na velké národní party.  Dánský tým se po úvodní porážce s Finskem, při níž zkolaboval Christian Eriksen, zlepšuje.  Zlepšuje se i stav dánského fotbalisty, který ještě ve skupinové fázi poslal svým spoluhráčům pozdravy z nemocnice.

Dánové šli ze své skupiny do play off z druhého místa, ačkoliv si připsali pouze tři body za výhru v posledním zápase nad Rusy, které porazili vysoko 4:1. V osmifinále si pak lehce poradili s Walesem, když mu nasázeli čtyři branky a vzadu udrželi čisté konto. S napětím tak očekávali sobotní výkop v ázerbájdžánském Baku, který nakonec vítězně zvládli. Proti nim stál motivovaný český tým, který si překvapivě proklestil cestu mezi osmičku nejlepších týmů turnaje.

„Ačkoliv Dánsko nezní tak nebezpečně jako Francie, Itálie nebo Holandsko, je kvalitní a silný soupeř. Nebereme to tak, že bychom byli v roli favorita. Ale chceme uspět. Narazí na sebe týmy, které hrají velmi týmově. V obou nejsou přímo hvězdy, ale hráči, kteří hrají pravidelně ve vyspělých ligách a jako tým jsou velmi silní,“ řekl kapitán a záložník české reprezentace Vladimír Darida.

Češi postoupili ze skupiny D ze třetího místa se ziskem čtyř bodů, když porazili Skotsko 2:0, remízovali s Chorvaty 1:1 a na závěr skupiny podlehli Angličanům 0:1. V osmifinále si pak poradili s Nizozemci 2:0. Jejich tým táhnou především góly Patrika Schicka a výkony hráčů ve středu pole jako Tomáše Součka nebo Tomáše Holeše. Optimismus neztrácí ani samotný trenér českého výběru. „Byť je v jejich týmu mnoho dobrých hráčů, kteří mohou rozhodnout, tak věřím, že to budeme my, kdo využije chyby soupeře nebo nějakou standardní situaci. Očekávám vyrovnané a soubojové utkání, ve kterém budou rozhodovat maličkosti,“ sdělil novinářům na tiskové konferenci před zápasem v Baku trenér reprezentace Jaroslav Šilhavý.

Čtvrtfinálový duel mezi Dánskem a Českem bude poslední, který ázerbájdžánská metropole hostí. Závěrečná fáze turnaje, tedy semifinále a následné finále, se odehraje v londýnském svatostánku Wembley. V případě postupu se Češi přesunou letecky rovnou do Londýna, v předchozích případech na jednotlivé zápasy létali z Prahy.

Související
Související