Na farmách má tisíce prasat, označením „velkochovy“ se ale Josef Kolář brání. „Naše vepříny raději nazývám farmami. Zvířata se u nás rozhodně nemají špatně,“ podotýká jeden z nejvýznamnějších českých podnikatelů v zemědělství, kterému se podařilo vybudovat společnost s více než 500 zaměstnanci a 22 tisíci hektary vlastní půdy.

Zhruba pětinu obratu jeho společnosti tvoří chovy vepřů. V tom největším jich má až deset tisíc. Situace na trhu s vepřovým je ale dlouhodobě špatná, Kolář na něm už rok tratí. „Abychom se dostali nad cenu nákladů, chybí nám na kilogramu vepřového kolem pěti až sedmi korun,“ upozorňuje. Přesto do vepřínů stále investuje. Věří, že se situace zlepší. „Nevěřím tomu, že z dlouhodobého hlediska, a to nejen ekonomického, ale i ekologického, je udržitelné, abychom více než polovinu spotřeby vepřového masa dováželi ze zahraničí, už jen kvůli té velké uhlíkové stopě, která za přepravou vepřového masa stojí,“ říká v rozhovoru pro HN.

HN: V živočišné výrobě jste vsadil na velkochovy, veřejnost ale spíš fandí chovům, v nichž se zvířata dostanou i ven a občas vidí trávu a slunce. Nezvažoval jste jít i tímto směrem?

Nechat zvířata pobíhat po trávě pod širým nebem je hezká představa, například naše krávy na pastvu pouštíme, nelze to ale dělat vždy a všude, to je utopie. V Česku ani není dostatek lidí, kteří by se takové produkci chtěli věnovat. Velkochovy jsou sice považovány za ošklivé slovo, musíme si ale uvědomit, že to je absolutně převažující směr zemědělství v celé Evropě. Na Západě jsou velkochovy dokonce i mnohem větší než u nás. Označení velkochovy u nás nemám moc rád.

HN: Jak své chovy pro tisíce prasat tedy nazýváte?

Naše vepříny raději nazývám farmami, ne velkochovy. Stavíme jen takové farmy, které splňují nejnovější poznatky a podmínky pro hospodářská zvířata. Zcela jistě na všech farmách plníme welfare. Zvířata se u nás rozhodně nemají špatně, to by nám pak i špatně rostla.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.