Kvůli čtvrtečnímu tornádu a bouřím na Břeclavsku a Hodonínsku zemřel šestý člověk. Jeho úmrtí potvrdila v neděli odpoledne mluvčí hodonínské nemocnice. Bližší informace neuvedla, podle ČTK ale zemřelo dvouleté dítě. Žádný další člověk se nepohřešuje. Desítky lidí utrpěly zranění. 

Škody po přírodní katastrofě budou na veřejném majetku nejméně 12 miliard korun, na soukromém majetku budou mnohonásobně vyšší. Řekl to jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Bouřky s tornádem ve čtvrtek večer poničily 1200 domů. Desítky z nich se budou muset strhnout.

Grolich uvedl jako příklad zničeného veřejného majetku střední školu v Hodoníně, na které je škoda ve stovkách milionů korun. Veřejný majetek podle něj zahrnuje majetek obcí, kraje, ale také například elektrifikaci. Elektrické dráty jsou poškozené. „Škody na soukromém majetku budou mnohonásobně vyšší,“ zdůraznil Grolich.

Na pomoc obcím, které ve čtvrtek v noci zasáhlo tornádo, už lidé a firmy poslaly stovky milionů korun. Prezident Miloš Zeman uvedl, že se sejde s ministryní Alenou Schillerovou (ANO). Bude se u ní přimlouvat, aby dotace pro zasažené obce a jejich obyvatele byly co nejvyšší.

Schillerová v České televizi řekla, že dotace na kompenzaci škod na majetku dostanou všichni postižení, a to i ti, kteří nebyli pojištění. Stát podle ní připravuje dotace pro podnikatele. Mohli by dostat až 80 procent z hodnoty zničeného majetku. 

Ministryně také potvrdila, že stát plánuje poskytnout na škody po bouři lidem dva miliony jako nenávratnou dotaci. Kompenzaci by podle ní měli dostat všichni postižení, a to bez ohledu na to, zda byli pojištění. Ministryně původně uvedla, že lidem s pojistkou bude dotace krácena podle úhrady, kterou dostanou ze své pojišťovny. Zdůvodnila to tím, že ztráty nelze kompenzovat dvakrát. Později ale svůj výrok opravila.

Prezident Zeman také prohlásil, že je připravený na místo vyslat všechny příslušníky Hradní stráže, pokud to bude potřeba. „Věřím, že kdybych neměl invalidní vozík, tak bych tam určitě zajel i já, ale takhle bych se asi spíš pletl pod nohy těm, kteří budou organizovat záchranářské práce,“ řekl Zeman v televizi Prima.

Vyjádřil v něm soustrast pozůstalým po obětech, popřál brzké uzdravení všem zraněným a apeloval, aby si lidé pomáhali. „Co se stalo, je samozřejmě katastrofa, ale je také příležitost k tomu, abychom vyjádřili svoji solidaritu. A já si nesmírně vážím všech těch, kdo již dnes posílají pomoc,“ uvedl Zeman. Jeho projev trval zhruba tři minuty.

Bouřky, jejichž součástí byly i kroupy a tornádo o síle přes 200 kilometrů za hodinu, braly z domů střechy a vyrážely okna, z aut zůstaly jen vraky. Nejvíce extrémní počasí poškodilo obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. O život přišlo pět lidí, desítky dalších utrpěly zranění.

Jihomoravský kraj požádal dobrovolníky, ať už do obcí zasažených bouří nejezdí. Je jich dost a není pro ně nyní práce, nastávají opět komplikace v dopravě. V sobotu doprava kvůli velkému počtu aut zkolabovala, což kompikovalo práci hasičům či záchranářům.