Do sta dnů po volbách slibuje koalice Pirátů a starostů předložit změnu trestního řádu tak, aby urychlili vyšetřování korupce, či zákon o státním zastupitelství, který by zajistil jeho nezávislost. Balíček protikorupčních opatření lídři volební koalice představili před restaurací Rio’s na pražském Vyšehradě. Mimo jiné je v něm i závazek zřízení komise, která má zjistit, jak stát nakupoval ochranné prostředky v době epidemie koronaviru a jaká pochybení vedla k vysokému počtu úmrtí na nový koronavirus v Česku. Šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský novinářům řekl, že s návrhem na vznik komise, ve které nemají zasednout aktivní politici, přijde koalice na červencové schůzi dolní komory.
Místo pro předvolební prezentaci vybrali Piráti a starostové tak, aby poukázali na nevyšetřené kauzy v dob dřívějších i novější. V restauraci se loni na podzim uskutečnila schůzka bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka a dalších lidí, a to v době uzavření restaurací z důvodu epidemie koronaviru. Kvůli schůzce skončil Prymula v pozici ministra a Faltýnek rezignoval na post prvního místopředsedy ANO. Oba dostali podle informací České televize loni v prosinci od pražské hygienické stanice pokutu 3000 korun za porušení povinnosti nosit roušku. Média spekulují, že politici v restauraci probírali zákulisí fungování zdravotnictví.
„Co dělal Prymula v Riu zatím nevíme,“ shrnul Farský. Předseda sněmovního klubu Pirátů Jakub Michálek uvedl, že „se tu vymýšlely různé kšefty“. Aby komise, která má prověřit nákupy státu spojené s covidem, byla nezávislá, chtějí Piráti a starostové, aby v ní politici nefigurovali. Farský později uvedl, že by v ní neměli být politici aktivní.
Během prvních sta dnů po volbách, v nichž volební modely předpovídají koalici vítězství, slibují Piráti a starostové návrh na změnu trestního řízení tak, aby byla většina kauz uzavřena do 18 měsíců. Délka vyšetřování a fakt, že oběti se v řadě případů nedočkají odškodnění, vedou podle pražské radní za STAN a advokátky Hany Marvanové, která hájila například klienty v kauze H-System, k tomu, že veřejnost ztrácí víru ve fungování justice.
Vedle rychlejší cesty k rozsudku koalice chce, aby byl více používán trest propadnutí majetku. Uskupení plánuje také změnu zákona o střetu zájmů. Senátor Pirátů Lukáš Wagenknecht uvedl, že koalice plánuje také zjednodušit registr dotací, zveřejňovat do posledního nákladu výdaje státních úřadů a také změnit v tomto přístup k firmám se státní majetkovou účastí. V jejich orgánech by měli zasedat odborníci vzešlí z transparentních výběrových řízení, nikoliv lidé vybraní „za odměnu“. Soustředit se koalice slíbila i na ochranu oznamovatelů korupce.
Před volbami koalice vyzvala ostatní strany, aby šly příkladem a zveřejnily všechny zdroje a všechny výdaje. Podle Farského to je nyní dobrovolné, Piráti a STAN se pokusí prosadit změnu zákona. Nyní musí strany zveřejňovat transparentní účty a na jejich výdaje dohlíží Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist