V poledne odstartoval nákup vstupenek na nedělní utkání české fotbalové reprezentace proti nizozemskému týmu. Utkání rozhodne o postupu do čtvrtfinále.

Pro české fanoušky je zápas v Budapešti, kde koronavirová opatření nejsou striktní, už teď výhrou. Na Puskás Aréně jako na jediném stadionu letošního mistrovství neplatí kapacitní omezení. Na minulém utkání se tam sešlo kolem 55 tisíc fanoušků. Stadion tady podle pravidel může být zaplněn na 100 procent a uvítá násobně více fanoušku, než kdyby se uskutečnil například v Anglii.

Lístky prodává organizátor šampionátu UEFA on-line zde. Popis nákupu přes ticketingovou aplikaci v mobilu popisuje fanklub fotbalové reprezentace zde. Přednost v nákupu mají členové fanklubu, kteří dostali speciální kódy k nákupu lístku.

Ty začnou fanoušci postupně dostávat ve čtvrtek po poledni a následně s nimi na internetových stránkách UEFA nakoupí vstupenky. Na jeden kód mohou koupit až čtyři lístky,“ uvedla FAČR v tiskové zprávě. Reprezentační fanklub ale musel tentokrát s předstihem zastavit systém žádostí o přístupové kódy, protože zájem diváků byl obrovský.

Veřejnost si může koupit místo na stadionu bez kódu. Fotbalová asociace ale neví, kolik lístků bude k dispozici. „FAČR a fanklub slouží v tomto případě pouze jako servisní a informační kanál,“ uvedla asociace.

Ceny vstupenek se budou pohybovat ve třech kategoriích. Nejlevnější si diváci pořídí bezmála za 1300 korun. Druhá kategorie nabídne lístky zhruba za 3200 korun a nejlukrativnější místa si diváci budou moct obsadit za 4700 korun.

Mimo oficiální cesty se s lístky na zápasy evropského šampionátu obchoduje i mezi překupníky. Například na severu Viagogo jich je v nabídce velké množství i na nedělní zápas Čechů. Oproti oficiálním stránkám je při nákupu vstupenek skrze překupníky velký rozdíl v ceně. Prodejci totiž nabízí vstupenky i za dvojnásobné či trojnásobné částky, než je jejich oficiální hodnota.

Na místa se „zhoršeným výhledem“ nabízí někteří prodejci lístky i za víc než pět tisíc korun. Nejdražší vstupenky vyšly ve čtvrtek v poledne bezmála na devět tisíc. Zároveň se dá očekávat, že s blížícím se zápasem bude cena vstupenek od překupníků ještě výrazně stoupat.

Navíc je potřeba dávat pozor, od koho člověk lístky kupuje. Viagogo totiž v minulosti čelilo nařčení, že je podvodnou překupnickou stránkou. Samo se ale opakovaně brání tím, že je pouze platformou pro třetí strany a nijak neovlivňuje ani ceny. 

Recenze zákazníků upozorňují na nejčastější praktiky překupníků: vstupenky nepřijdou vůbec nebo jsou falešné,  místo slibovaných dobrých míst jsou na místa úplně jiná či částka, která se při platbě strhne z karty, je vyšší než ta původně avizovaná. Právě za stržení jiné částky už v minulosti server Viagogo dostal pokutu od České obchodní inspekce. Za neseznámení spotřebitele s cenou musel zaplatit 60 tisíc korun.

Jak na cestu do Maďarska

Fanoušek, který dorazí na mistrovství Evropy ve fotbale Euro 2021 letecky, potřebuje pro vstup do Maďarska negativní PCR test na covid-19 s potvrzením v angličtině nebo maďarštině ne starší tří dnů nebo certifikát o očkování nebo prodělané nemoci, varuje ministerstvo zahraničí na svých stránkách.  Ke vstupu na stadion pak potřebují PCR test i děti do 18 let.

Pro diváky tak stačí si zajít na odběrové místo v pátek a v nedělních šest hodin večer mohou sledovat rozhodující zápas.

Pozemní cesty do Maďarska mají výjimku a nevyžadují testování. I na to už lákají některé zájezdové agentury, které nabízí zpáteční cestu s odjezdem z Prahy, Jihlavy i Brna na nedělní utkání zhruba za pět tisíc korun.

Samostatná cesta například s národním dopravcem České dráhy z Prahy vyjde i o několik tisíc levněji. Podle mluvčí Gabriely Novotné je kapacita v tuto chvíli dostatečná. „Vlaky však nejsou povinně místenkové, proto cestujícím doporučujeme zarezervovat si místa včas,“ upozorňuje.

Na zápas Čechů v Budapešti už zareagovala letecká společnost Ryan Air. Zatímco běžně stojí nedělní letenka z Prahy do Budapešti kolem pěti set korun, v zápasový den ji aktuálně irská letecká společnost nabízí od 2600 korun. Zpáteční v pondělí stojí 6 tisíc korun, odpoledne pak 1500. V běžném týdnu mimo fotbalový zápas přitom vyjde na 450 korun. 

Podle PR asistentky portálu s letenkami Pelikan.cz Kataríny Šuchterové je zvyšování cen v období mistrovství Evropy očekávatelné. Hlavním faktorem stanovení ceny je totiž poptávka cestujících. „Jsou to právě nízkonákladové aerolinky, jako například Ryan Air, které umí velmi rychle přesouvat své kapacity tam, kde jim to dává smysl - mají totiž zázemí po celé Evropě a mohou se tak mimořádně rychle adaptovat změnám trhu,“ vysvětluje Šuchterová.

Vrátit se Češi budou moct bez omezení. Maďarsko je takzvanou zelenou zemí, tedy státem zařazeným do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy covidem-19.