Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR eviduje případy, kdy zařízení nevyplatila zaměstnancům odměny za druhou vlnu epidemie covidu-19 nebo jim je krátila. Předsedkyně svazu Dagmar Žitníková uvedla, že denně řeší telefonáty a e-maily na toto téma, řádově podle ní jde o desítky zařízení. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) k tomu na středečním jednání výboru pro zdravotnictví řekl, že není žádná páka, jak k tomu zařízení donutit. Na zaměstnavatele apeloval, aby odměny v plné výši vyplatili.

„Ministerstvo zdravotnictví se znepokojením sleduje postup některých poskytovatelů, kteří odmítají vyplatit zdravotníkům mimořádné odměny za druhou vlnu epidemie covidu-19, přestože prostředky na odměny od zdravotních pojišťoven obdrželi,“ informoval za ministerstvo Martin Novotný z tiskového odboru. Prostředky podle resortu nejsou určeny na navyšování jejich zisků nebo sanování ztráty z hospodaření.

V nemocnicích a sociální oblasti byly podle odborů odměny za druhou vlnu většinou vyplaceny bez problémů, protože šly přímo ze státního rozpočtu. U ambulancí, kterých je asi 40 tisíc, šly peníze z veřejného zdravotního pojištění, pojišťovny je poslaly na základě seznamu zaměstnanců, které má každá ambulance uvedené ve smlouvě.

Podle Žitníkové se tak peníze dostaly jen asi ke třetině lidí. Některým je zaměstnavatelé odmítli vyplatit. „Část poskytovatelů začala říkat, že ty finanční prostředky mohou použít na cokoliv jiného,“ uvedla. Podle ní je ale v kompenzační vyhlášce explicitně uvedeno, že peníze mají jít na odměny. „My s tím nesouhlasíme. Kdo peníze na odměnách nevyplatí, ten by je měl vrátit,“ dodala.

Musí být podle ní nějaká kontrola a následné sankce. Případy, které se odborům podaří shromáždit, chtějí předat ministerstvu. Pokud peníze nedostali jejich členové, kterých je ale podle Žitníkové právě v ambulancích minimum, pomohou jim odbory bránit se i soudně. Ostatním zaměstnancům, kteří se cítí poškození, doporučuje, aby si najali právníka.

Pro zbývající zaměstnance, kteří nebyli na seznamech pojišťoven, budou ještě peníze na odměny vyplaceny. Zdravotnická zařízení je mají opravit do konce července.

Zdravotníci dostali odměny už za loňskou jarní vlnu pandemie, za plný úvazek to bylo 75 tisíc korun, ostatní pracovníci ve zdravotnických zařízeních 30 tisíc korun. Stejnou částku měli přislíbenou i za další vlnu. Pro lidi z nemocnic peníze poslala vláda z rozpočtu, šlo asi o 11 miliard korun, ostatním je prostřednictvím vyhlášky vyplatí zdravotní pojišťovny. Ty náklady vyčíslily zhruba na 12,2 miliardy.