Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zadržení a následného úmrtí muže v Teplicích zopakoval svou podporu policistům. Věc vyšetřuje odbor vnitřní kontroly policie, řekl ve středu na dotaz ČTK. Rom, proti kterému policie zasahovala kvůli potyčce a následnému ničení cizích aut, po policejním zákroku zemřel v sanitce.

Rada Evropy vyzvala k „bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření“ smrti. Věcí se bude zabývat také zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková. Zaměří se na přiměřenost použití donucovacích prostředků. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková vyzvala k prioritnímu a objektivnímu prošetření okolností úmrtí. 

„Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření nedávného úmrtí Roma v České republice poté, co ho zadržela policie. Záběry pořízené 19. června v Teplicích, v České republice, ukazující zákrok policie proti Romovi, který později zemřel v sanitce, jsou znepokojující a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tohoto tragického incidentu,“ uvedl v prohlášení mluvčí Daniel Höltgen.

„Celá věc je v šetření odboru vnitřní kontroly policie, nicméně za mě platí mé prohlášení a vyjádření podpory zasahujícím policistům,“ reagoval Hamáček na zveřejnění výzvy Rady Evropy. Na doplňující dotaz, zda se případu věnuje zvýšená pozornost, odpověděl, že se vede standardní šetření.

Policisté v sobotu odpoledne zasahovali v Teplicích kvůli potyčce dvou mužů, kteří také poškozovali cizí auta. Když na místo přijela policejní hlídka, ležel podle policie jeden z nich na zemi a měl zjevná zranění. „Jakmile se k němu policisté přiblížili, začal být agresivní, napadl je a způsobil jim škrábance, jednoho kolegu pokousal,“ uvedl mluvčí policie Daniel Vítek.

Policisté použili donucovací prostředky a přivolali podle mluvčího sanitku. „V sanitce následně zkolaboval a i přes resuscitaci se nepodařilo obnovit jeho životní funkce,“ doplnil Vítek.

Soudní pitva podle policie vyloučila souvislost úmrtí s policejním zákrokem. „Pitevní zpráva poukazuje na ovlivnění drogou,“ řekl v pondělí ČTK mluvčí policie Daniel Vítek. Lékař už dříve uvedl, že příčinou smrti zřejmě bylo předávkování.

Na sociálních sítích se objevilo amatérské video z policejního zásahu. Je z něj patrné, že se muž vzpíral a křičel a policisté proti němu použili donucovací prostředky. Podle serveru Romea.cz zasahující policista několik minut klečel zadrženému Romovi na krku. Případ se dál prověřuje. Podle Rady Evropy jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek.

Hamáček už v pondělí večer na Twitteru napsal, že zasahující policisté mají jeho plnou podporu. „Pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Hlavně díky práci policistů a policistek jsme v první desítce nejbezpečnějších zemí světa,“ uvedl.

V Praze se ve středu večer v souvislosti s případem koná demonstrace proti policejní brutalitě. Pořádá ji skupina Autonomní Akce.

Související
Související