Byla by škoda po půlroce odloučení nevyrazit mezi lidi nebo někam do přírody. Redakce Hospodářských novin pro vás proto připravila několik tipů, kam na víkend – nejen ten nadcházející. U vinařů v Česku už zase začíná být plno, podívejte se na klenoty, které jste v Čechách nebo na Moravě ještě neobjevili. Užijte si islandskou krajinu, aniž byste museli podstupovat test a někam letět a načerpejte pozitivní energii v nedostavěném gotickém chrámu v Panenském Týnci.

Riesling Rocks

Pokud jste z Prahy a okolí, prodlužte si víkend a začněte už ve čtvrtek. Ryzlinkový festival pořádaný vyhlášeným pražským winebarem Vinograf možná některé donutí oželet home office a do hlavního města se vydat. Od 17 hodin bude na Senovážném náměstí k ochutnání více než 30 druhů ryzlinků z celé Evropy. K nim budete moci ochutnat speciální „riesling friendly“ občerstvení, které zajišťuje šéfkuchař Vinografu Dušan Mackovič. Od osmi hodin večer vystoupí kapela Vojty Kotka TH!S.

Vinařství Lahofer, Dobšice, Chybik + Kristof Architects & Urban Designers (2019)
Vinařství Lahofer, Dobšice, Chybik + Kristof Architects & Urban Designers (2019)
Foto: Alex shoots Buildings

Tipy vinařů

Pokud nejste z Prahy nebo se letos chystáte za vínem někam po Česku vyrazit, tak se podívejte na stránku Top vinařský cíl, kde najdete spoustu doporučení, ke komu se vyplatí zajet víno ochutnat a u koho při tom dostanete třeba ještě jako bonus architektonický zážitek. A pokud vydržíte do úterý, přinesou vám Hospodářské noviny rozhovor s jednou z nejlepších someliérek v Česku Klárou Kollárovou, která vám dá osobní tipy, kam za vínem v Česku vyrazit. A to na místa, o kterých jste možná ještě neslyšeli.

Přírodní rezervace Soos

Teploty i počasí budou přát o víkendu venkovnímu poznávání. Pokud se vám už stýská po cizině, zajeďte si do přírodní rezervace Soos, která leží přibližně šest kilometrů severovýchodně od Františkových Lázní. Místí bahenní sopky a solná pole připomínají totiž krajinu na Islandu. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, jež bylo kdysi plné slané (minerální) vody. V Soosu po něm zůstala skutečná evropská rarita – tzv. křemelinový štít. Erozí zbrázděný nános křemeliny – zbytky schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera – pokrytý žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí zde vytváří fascinující obraz „měsíční krajiny“. Informace nejen o naučné stezce najdete na stránkách Městského muzea Františkových Lázní

Nedostavěný gotický chrám

Nedostavěný gotický chrám Panny Marie v Panenském Týnci skrývá několik záhad, a proto je pro objevitele velmi přitažlivý. Navíc pokud věříte na něco mezi nebem a zemí, tak jeho správci píší, že „chrám stojí na silné léčivé pozitivní zóně, která má tvar kříže, tedy v místech, kde se dvě zóny kříží a tím se násobí síla léčivé energie“. Odpočinek v chrámu tak má odstraňovat depresivní stavy a přinášet optimismus, dobrou náladu a radost ze života. A to se může po půlroce domácího vězení hodit. Více podrobností na stránkách Panenského Týnce.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist