Byla by škoda po půlroce odloučení nevyrazit mezi lidi nebo někam do přírody. Redakce Hospodářských novin pro vás proto připravila několik tipů, kam na víkend – nejen ten nadcházející. U vinařů v Česku už zase začíná být plno, podívejte se na klenoty, které jste v Čechách nebo na Moravě ještě neobjevili. Užijte si islandskou krajinu, aniž byste museli podstupovat test a někam letět a načerpejte pozitivní energii v nedostavěném gotickém chrámu v Panenském Týnci.

Riesling Rocks

Pokud jste z Prahy a okolí, prodlužte si víkend a začněte už ve čtvrtek. Ryzlinkový festival pořádaný vyhlášeným pražským winebarem Vinograf možná některé donutí oželet home office a do hlavního města se vydat. Od 17 hodin bude na Senovážném náměstí k ochutnání více než 30 druhů ryzlinků z celé Evropy. K nim budete moci ochutnat speciální „riesling friendly“ občerstvení, které zajišťuje šéfkuchař Vinografu Dušan Mackovič. Od osmi hodin večer vystoupí kapela Vojty Kotka TH!S.

Vinařství Lahofer, Dobšice, Chybik + Kristof Architects & Urban Designers (2019)
Vinařství Lahofer, Dobšice, Chybik + Kristof Architects & Urban Designers (2019)
Foto: Alex shoots Buildings

Tipy vinařů

Pokud nejste z Prahy nebo se letos chystáte za vínem někam po Česku vyrazit, tak se podívejte na stránku Top vinařský cíl, kde najdete spoustu doporučení, ke komu se vyplatí zajet víno ochutnat a u koho při tom dostanete třeba ještě jako bonus architektonický zážitek. A pokud vydržíte do úterý, přinesou vám Hospodářské noviny rozhovor s jednou z nejlepších someliérek v Česku Klárou Kollárovou, která vám dá osobní tipy, kam za vínem v Česku vyrazit. A to na místa, o kterých jste možná ještě neslyšeli.

Přírodní rezervace Soos

Teploty i počasí budou přát o víkendu venkovnímu poznávání. Pokud se vám už stýská po cizině, zajeďte si do přírodní rezervace Soos, která leží přibližně šest kilometrů severovýchodně od Františkových Lázní. Místí bahenní sopky a solná pole připomínají totiž krajinu na Islandu. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, jež bylo kdysi plné slané (minerální) vody. V Soosu po něm zůstala skutečná evropská rarita – tzv. křemelinový štít. Erozí zbrázděný nános křemeliny – zbytky schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera – pokrytý žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí zde vytváří fascinující obraz „měsíční krajiny“. Informace nejen o naučné stezce najdete na stránkách Městského muzea Františkových Lázní

Nedostavěný gotický chrám

Nedostavěný gotický chrám Panny Marie v Panenském Týnci skrývá několik záhad, a proto je pro objevitele velmi přitažlivý. Navíc pokud věříte na něco mezi nebem a zemí, tak jeho správci píší, že „chrám stojí na silné léčivé pozitivní zóně, která má tvar kříže, tedy v místech, kde se dvě zóny kříží a tím se násobí síla léčivé energie“. Odpočinek v chrámu tak má odstraňovat depresivní stavy a přinášet optimismus, dobrou náladu a radost ze života. A to se může po půlroce domácího vězení hodit. Více podrobností na stránkách Panenského Týnce.