Piráti zaslali v pátek premiérovi Andreji Babišovi (ANO) předžalobní výzvu, ve které ho vyzvali k omluvě za šíření lži, že chtějí lidem zdaňovat přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty. Piráti o výzvě informovali v tiskové zprávě. Reagují tím na Babišův čtvrteční příspěvek na Twitteru a žádají ho, aby lživé tvrzení ze sociální sítě stáhl. Babiš navíc podle nich občany straší. 

Babiš uvedl, že ho předžalobní výzva Pirátů pobavila. Chovají se podle něj jako profesionální udavači a bez Babiše by nevěděli, co si počít.

Na sociálních sítích se ve čtvrtek po vystoupení premiéra ve sněmovně rozpoutala debata o rozporu v postoji předsedy vlády ke sdílené ekonomice. Babiš se ve čtvrtek v projevu ohradil proti Pirátům se slovy: „My nechceme sdílet naši zemi“. V knize svých vizí přitom před několika lety napsal, že lidé budou brzy sdílet automobily, byty a chaty.

Tento rozdíl pak Babiš na Twitteru vysvětloval tím, že mu jde o dobrovolné sdílení. „Ne povinně, jak to mají v plánu Piráti, co chtějí nejdřív mapovat byty, zdanit přebytečné metry a pak vám tam někoho nastěhovat. Nejlíp nějakého migranta,“ napsal na Twitteru.

„Nic takového Piráti v programu samozřejmě nemají, nikdy neměli a mít nebudou a pan Babiš i jeho kolegové to moc dobře vědí. Je nepřípustné, aby sám premiér jednal jako dezinformátor,“ reagoval předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle něj je Babišovo jednání nepřijatelné a je třeba se mu postavit. „Neštítí se zveřejňovat dezinformace – a co hůř, strašit jimi lidi, kteří už tak mají kvůli pandemii obav přehršle,“ uvedl na Babišovu adresu Bartoš.

Vláda má podle Bartoše na kontě celou řadu skandálů a místo přijetí odpovědnosti se premiér snaží obviňovat ze svých selhání koalici Pirátů a starostů a odvádět tím pozornost veřejnosti. Babiš podle něj šíří falešné zprávy o Pirátech dlouhodobě. Jeho čtvrteční vyjádření na Twitteru ale překročilo únosnou mez. „Odmítáme tolerovat manipulaci s voliči a šíření poplašných zpráv, proto jsme zaslali panu premiérovi předžalobní výzvu a žádáme omluvu i stažení lživého postu,“ doplnil Bartoš.