Ministerstvo zdravotnictví podle nového ministra Adama Vojtěcha (za ANO) zmírňuje podmínky pro omezení služeb kvůli rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Chce se mu ale bránit ústavní stížností. Nebudou tak dál uzavřené restaurace, bary, herny a kasina nebo vnitřní bazény, ale návštěvníci budou muset mít testy.

„Názor Nejvyššího správního soudu je velmi restriktivní, pokud jde o možnosti a pravomoci ministerstva zdravotnictví uzavírat plošně služby,“ uvedl ministr. Podle něj soud nedává prostor pro plošná opatření. Ministerstvo proti němu bude podávat ústavní stížnost.

Restaurace budou tak moci od pondělí podle Vojtěcha otevřít vnitřní prostory. Hostů bude moci být tolik, kolik je míst k sezení. Nutné budou nadále negativní testy na koronavirus, očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci covid-19. V podnicích není povolena produkce živé hudby a tanec. Společně s tím se otevřou také herny a kasina. U kongresů a dalších hromadných akcí bude navýšen počet účastníků. 

S režimovými opatřeními se budu moci otevřít i hudební či společenské kluby a diskotéky, lidé budou muset mít testy provedené zdravotníkem. Na diskotékách se také nebude smět podle Vojtěcha tančit. Podle něj je to logické, protože právě při pohybu a tanci je případný přenos viru nejvíce pravděpodobný. Lidé tak budou moct na diskotékách sedět, pít nebo si povídat. 

„Tanec nesporně znamená mnohem vyšší kontakt mezi lidmi, zadýchávání se, šíření choroby,“ řekl ministr. „Jsem přesvědčen o tom, že lidé mohou přijít, sednout si, pobavit se, konzumovat, ale tanec jakožto nějaká činnost, která se vztahuje ke kontaktu mezi lidmi, umožněna v tuto chvíli není,“ dodal Vojtěch.

Méně testů zdarma, očkování pro děti od 12 let

Dále mohou otevřít umělá koupaliště, sauny či wellness. V bazénech a na koupalištích bude platit limit jednoho člověka na 15 metrů čtverečních vodní a odpočinkové plochy v její bezprostřední blízkosti. Podle Vojtěcha  tam bude nutná ochrana dýchacích cest jen při vstupu nebo v odpočinkových zónách, nikoliv ve vodě. Lidé se při vstupu do všech výše zmíněných provozů budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, který podstoupili v oficiálním odběrovém centru, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech.

Ve vnitřních sportovištích bude podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové platit od pondělí už jen limit jednoho člověka na 15 metrů čtverečních. Užívat bude možné šatny.

Svrčinová také představila plány na testování během prázdnin. Lidé by podle ní mohli mít z veřejného zdravotního pojištění v červenci a srpnu hrazeny dva PCR a dva antigenní testy na koronavirus. Ke konci června by se také mohlo otevřít očkování proti covidu-19 vakcínou od firem Pfizer/BioNTech pro děti od 12 let, řekla Svrčinová.

Počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku byl ve čtvrtek opět nejnižší za všední den od loňského 1. září. Přibylo 505 nakažených, což je zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem. Zároveň ale oproti minulému čtvrtku klesl o třetinu počet testovaných na koronavirus. U některých kategorií testovaných tak mírně stoupl podíl odhalených případů nákazy. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.