Zdálky vypadají jako dětské hračky. Ale když spustí jejich kanón a zaštěká kulomet, je vidět, jak hrozivou mohou být zbraní. Ukázaly to, jak říká armáda, funkční vzorky tří typů bojových vozidel pěchoty, které vojáci a výrobci strojů předvedli politikům, generálům a novinářům ve čtvrtek ve vojenském prostoru Libavá u Olomouce.

Armáda teď šest týdnů zkouší jednotlivé stroje, a i když závěry z těchto testů ještě nejsou hotové, zástupci tří firem ve čtvrtek dostali od náměstka ministra obrany Lubora Koudelky výzvu k podání konečné nabídky do 1. července. Jde o největší nákup české armády v její historii. Za 51,6 miliardy korun chce armáda 210 strojů v několika verzích – například bojové, velitelské nebo vyprošťovací.

„Je to náročné, ale dá se to stihnout,“ použili naprosto shodnou větu zástupci všech tří výrobců, tedy německého Rheinmetallu, americko-španělského GDELS a švédského BAE Hägglunds. Stáli u svých strojů zablácených poté, co tři vozidla ukázala, jak umí jezdit a střílet, a pozorně sledovali, zda se neblíží nějaký politik nebo generál, kterému by tyto moderní zbraně ještě ukázali. Poslanci z výboru pro obranu si našli čas dorazit na ukázku i přes nabitý program sněmovny. Armáda je přivezla dvěma vrtulníky.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se