Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) po sérii skandálů týkajících se jeho majetkových poměrů rezignoval na post ministra zdravotnictví. V pořadí již čtvrtý ministr za poslední rok vydržel ve funkci 48 dnů. Do resortu se vrátí Adam Vojtěch. „Ano, mám náhradu. Ten ministr nebude pátý, ale čtvrtý, a bude to Vojtěch,“ prohlásil Babiš s tím, že staronový ministr už vydrží až do konce mandátu současné vlády.
Prezident Miloš Zeman se jmenováním Vojtěcha ministrem zdravotnictví souhlasí. Jmenovací dekret podepíše ve středu, poté bude Vojtěch uveden do funkce ministra. Na twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Arenberger čelil kritice kvůli tomu, jak informoval o svém majetku. Podle Babiše se ministr k odstoupení rozhodl kvůli tlaku na rodinu. „Celá rodina je pod tlakem, žena i děti, to je hlavní důvod,“ uvedl Babiš. S Arenbergerem se podle svých slov premiér na postupu dohodl. „Dodal všechny papíry, asi mu někdo špatně poradil. Neuvědomil si, že majetková přiznání u ministrů jsou přísnější. Zdůvodnil to tím tlakem a já to akceptuju,“ dodal premiér. Babiš Arenbergerovi za účast ve vládě poděkoval. Poznamenal, že si váží toho, že se funkce ujal krátce před volbami.
Arenberger podle svých slov zapomněl do majetkového přiznání uvést, že je majitelem nemovitostí, aby si posléze vzpomněl, že jich má 60, načež se ukázalo, že správné číslo je 160. Pokoušel se utajit, že vedle ředitelování ve vinohradské nemocnici vede soukromou kliniku, kde vydělával miliony na testování léčiv. A navíc vinohradské nemocnici pronajímal svůj soukromý statek jako archiv.
Za jediné pochybení odcházející ministr Arenberger považuje nesprávně vyplněné majetkové přiznání. Co jsem zažil, připomínalo mediální lynč, řekl. „Mám rád výzvy. Nezarazil mě ani dotaz novináře, zda jsem byl v StB. Nesprávně jsem vyplnil majetkové přiznání a vytvořil jsem spekulativní prostředí. Za svůj přestupek jsem se omluvil,“ připomněl Arenberger.
„Zažil jsem však v posledních týdnech mediální lynč. Média na mě vytahovala různé kauzy, které když se ukázaly jako nepravdivé, tak se za ně ani nikdo neomluvil. Potkal jsem ale řadu slušných novinářů, nicméně je přehlušili ti hluční, kteří publikují nepravdy, manipulují, aby se jim informace hodily do předem připraveného rámce. Přece vím, že jsem nemohl novináři něco potvrdit, když jsem s ním ani nemluvil,“ domnívá se. „Vím, jak a kde léčím své pacienty, a těžko mi může někdo vysvětlovat, že je to jinak. Nejspíše šíření nepravd patří k běžnému politickému folkloru,“ postěžoval si na tiskové konferenci.
Vtípkům, že má nemovitosti na Marsu nebo že zprivatizoval budovu ministerstva, se údajně zasmál. „Nicméně některým trikům novinářů už ne,“ řekl a na jeho hlase bylo znát emocionální vypětí. „Rozhodl jsem se po důkladném uvážení, že rezignuji. Jsem přesvědčen, že změna v této fázi nebude mít vliv na další postup pandemie. Dozvěděl jsem se, že mým nástupcem má být zkušený zdravotnický matador Adam Vojtěch. Přeji mu hodně sil v nelehkém poslání,“ ukončil Arenberger tiskovkou konferenci. Novináři nemohli pokládat dotazy.
„Výbornou volbou“ je staronový ministr podle epidemiologa Rastislava Maďara, protože ministerstvo a jeho agendu velmi dobře zná. „Vždy také dal na názor odborníků,“ říká Maďar, který byl Vojtěchovým poradcem, pak ale odešel kvůli zmatkům při znovuzavádění povinnosti nosit roušky. Ministr ji nejprve na konci léta navrhl a pak ji po kritice premiéra Babiše odvolal. Na dotaz, zda si dovede představit, že by spolupráci s Vojtěchem v roli ministra obnovil, Maďar odpověděl, že nikdy neskončila. Trvá i nyní, kdy je Vojtěch poslancem a členem sněmovního zdravotního výboru.
Ministři v rychlém sledu
Loni Babiš v rychlém sledu vystřídal tři ministry zdravotnictví, než přišla řada právě na Arenbergera. Tehdejší ředitel pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady se ministrem stal 7. dubna před polednem a nahradil tak odvolaného Jana Blatného (za ANO).
Babiš měl s Blatným, který v ministerském křesle vydržel pět měsíců, spory a poslal mu několik vytýkacích dopisů. S Arenbergerem se zdálo, že si bude rozumět lépe. Arenberger například vyzdvihoval důležitost léků proti covidu-19 s takzvanými monoklonálními protilátkami. Příkladem je třeba bamlanivimab. Babiš tyto léky propaguje a Blatného kritizoval za nastavení příliš přísných podmínek pro jejich podávání. Nový ministr slíbil, že se zasadí o lepší dostupnost těchto přípravků. Arenberger se také na rozdíl od Blatného stavěl vstřícněji k využití ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V, kterou evropské úřady dosud neschválily.
V den jeho nástupu do funkce se začaly objevovat spekulace o jeho spolupráci s StB. Arenberger přiznal, že byl členem KSČ. „Ale spolupracovníkem Státní bezpečnosti jsem nebyl. Mám čisté lustrační osvědčení,“ uvedl.
Dvaašedesátiletý lékař, který kromě Univerzity Karlovy studoval také v německém Mnichově a na americkém Stanfordu, se profesně věnuje především lupénce a kožním nádorům. Je předsedou České dermatovenerologické společnosti.
První den ve funkci Arenberger uvedl, že neplánuje být politikem až do smrti. Rád by se vrátil na Vinohrady, kde působí přes 30 let. Než se v tamní nemocnici stal ředitelem, byl 17 let náměstkem pro vědu a výzkum a podobně dlouho pracoval také jako přednosta tamní dermatovenerologické kliniky.
Řada personálních změn
Vojtěch kvůli zhoršujícímu se vývoji koronavirové epidemie rezignoval na svou funkci loni 21. září. Novým ministrem se stal tehdejší vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. „Nedovedu si představit nikoho kompetentnějšího, který by stál v čele boje proti druhé vlně pandemie,“ řekl Zeman Prymulovi po jmenování. Přesto musel Prymula odstoupit už 29. října poté, co byl vyfotografován, jak vychází z restaurace Rio’s na pražském Vyšehradě. Ta měla být v souvislosti s platnými opatřeními vlády v boji s covidem-19 uzavřena. Prymula na sobě navíc neměl roušku.
Vojtěch, kterému je nyní 34 let, vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a mediální studia na Fakultě sociálních věd UK. V letech 2013 až 2014 působil jako právník ve společnosti Mafra (mj. vydavatel deníku Mladá fronta Dnes nebo Lidové noviny), v červnu 2014 se stal tajemníkem na ministerstvu financí vedeném Andrejem Babišem, od září 2016 byl členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.
V minulosti byl členem ODS. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2017 byl zvolen poslancem v Jihočeském kraji jako nestraník za hnutí ANO.
Ministerstvo zdravotnictví řídil Vojtěch během loňské první fáze pandemie covidu-19, která bezprecedentně omezila každodenní život, volný pohyb i ekonomiku země. Pozornost i vlnu kritiky vyvolal Vojtěch řadou personálních změn, které provedl mimo jiné ve vedení fakultních nemocnic. Kritice čelil také kvůli údajně nevýhodným zakázkám ministerstva zdravotnictví na nákup ochranných pomůcek.
Opozice kritizuje Babišovu personální politiku
Představitelé opozičních stran kritizují v souvislosti s odchodem ministra zdravotnictví Arenbergera i ohlášeným návratem jednoho z jeho předchůdců Vojtěcha do vlády personální politiku premiéra Babiše. S předsedou vlády podle šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky nechce už nikdo odborně schopný spolupracovat. Také podle poslance ODS Bohuslava Svobody již nemá Babiš kde brát.
„Jsem rád, že se neživím politickou satirou, protože bych byl dnešním dnem definitivně bez práce. Adam Vojtěch možná nikomu nikdy moc nevadil, jeho nezvládnutí nástupu druhé vlny pandemie covidu a předražené nákupy ochranných pomůcek ale zapomenout nelze,“ uvedl v tiskové zprávě Svoboda. Babiš podle něj nemá kde brát, takže nastává „recyklace“.
Vláda překonává v neschopnosti a chaosu sama sebe, míní šéf Pirátů Ivan Bartoš. Počet výměn ministrů zdravotnictví v době pandemie je podle něj neodpovědný vůči občanům. „Jde o zásadní pochybení vlády, především pak jejího předsedy, který není schopen zajistit stabilitu resortu, ani důvěryhodného kandidáta bez skandálů,“ sdělil Bartoš.
Arenberger podle Bartoše odchází po sérii „nekonečných průšvihů“. „Bohužel jen proto, aby se na jeho místo vrátil Adam Vojtěch, který je spojovaný s neprůhlednými zakázkami ohledně nákupů ochranných pomůcek ze začátku pandemie,“ uvedl. Nejvyšší kontrolní úřad pirátskou kritiku ohledně nákupů označil za oprávněnou, doplnil Bartoš. „Kabinet místo vyvození odpovědnosti nyní vrací Adama Vojtěcha na post ministra,“ kritizuje Bartoš.
Předseda lidovců Marian Jurečka sdělil, že evidentně už nikdo schopný nechce mít s Babišovou vládou nic společného. „A tak se vrací Adam Vojtěch, který nestihl odejít na ambasádu do Finska, kam měl být vyslán. Takto fakt nelze dělat dobrou správu země,“ konstatoval. Jako Babiš by se podle něj žádný dobrý manažer nechoval. „Je to zoufalá personální politika premiéra, když ministr který byl odvolán pro neschopnost, se po pár měsících opět vrací do úřadu,“ doplnil.
Podle šéfa SPD Tomia Okamury už „ortel nad Arenbergerem“ vyřkl prezident Zeman, když nedávno oznámil, že by k jeho odchodu neměl námitky. Babiš před červnovým hlasováním o nedůvěře vládě není v situaci, aby mohl Zemanovi odporovat, míní Okamura. „Faktem ovšem je, že je až neuvěřitelné, jak pan ministr dokázal shromažďovat majetek při své práci ve veřejném zdravotnictví. Ukazuje se, že platí, co říkám léta – peníze jsou, jen tečou špatným směrem. Namísto do služeb občanům si je odklánějí státní manažeři,“ napsal Okamura.
Arenberger učinil jediné možné rozhodnutí, které měl udělat už dávno, míní šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Usvědčený podvodník a lhář nemá ve vládě co dělat. Ještě by se jeho odchodem měli inspirovat předseda a místopředseda vlády a zabalit to úplně,“ konstatovala. Návrat Vojtěcha podle ní ukazuje, že „vládního cirkusu se nechce účastnit vůbec nikdo“.
I podle šéfa STAN Víta Rakušana měl Arenberger skončit dříve. „Jednoznačně se ukazuje totální neschopnost premiéra vybrat si schopné a slušné lidi do své vlády. Už sahá po těch, které on sám pro neschopnost vyhodil, což považuji za politickou zoufalost. V této chvíli je tedy naprosto zřejmé, že do této vlády chaosu žádný skutečný odborník jít nechce,“ napsal Rakušan.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist