Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, ve které je stíhán premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho tehdejší poradkyně Jana Mayerová kvůli dotačnímu podvodu, se blíží ke konci. Babiš i Mayerová měli v pondělí možnost se seznámit se spisem a podat případné návrhy na doplnění důkazů. Premiér dopředu avizoval, že za sebe pošle pouze svého advokáta, Mayerová dorazila osobně. Babiše i Mayerovou zastupují bratři Michael a Josef Bartončíkovi.

„Se spisem jsme se seznámili, byla nám stanovena lhůta pro podání návrhů na doplnění dokazování do 29. května,“ uvedl pro HN Michael Bartončík, který zastupuje přímo Babiše. Po uplynutí této lhůty mohou důkazní návrhy, potažmo důkazy, směřovat k rukám státního zástupce. „Státnímu zástupci po dohodě ohledně termínu zpracování zašleme naše návrhy důkazů a také návrh na zastavení trestního stíhání,“ sdělil Bartončík. „Další osud spisu je pak v rukou státního zástupce Jaroslava Šarocha,“ doplnil advokát. 

Doplnění důkazů bude navrhovat také Josef Bartončík. Zatím nekomentoval, o jaké důkazy jde ani jakých oblastí se týkají. Nové důkazy předkládala před časem i policie. „Obdrželi jsme kopie důkazů, které policie nově doplnila do spisu na základě pokynu Nejvyššího státního zastupitelství. Mimo jiné šlo o podklady vyžádané v rámci právní pomoci ze zahraničí,“ řekl v pondělí dopoledne Právu Josef Bartončík.

Vyšetřovatel případu Pavel Nevtípil je podle webu Neovlivní.cz připraven podat návrh na obžalobu a poslat Babiše k soudu. Zároveň podle informací Neovlivní a Ekonomického deníku následně plánuje odchod do civilu. Po doplnění důkazů ze strany obhájců bude o dalším osudu rozhodovat Šaroch. Ten může Babiše a Mayerovou obžalovat, zastavit stíhání nebo ještě požádat vyšetřovatele o doplnění spisu.

Původně policisté obvinili více lidí včetně Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v květnu 2018. V roce 2019 zastavil i trestní stíhání Babiše a Mayerové, za což byl kritizován veřejností i opozičními politiky. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman o několik měsíců později toto rozhodnutí zrušil a vrátil případ k došetření. Mezi stíhanými však zůstali už jen Babiš a Mayerová.

Celá kauza se týká Farmy Čapí hnízdo. Ta původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci z programu pro malé a střední podniky. Kdyby tehdy farma patřila pod Agrofert, neměla by na dotaci nárok. Do majetku Agrofertu se farma vrátila o několik let později. Premiér Babiš od počátku tvrdí, že je nevinný.