Zapnout vypínač a rozsvítit, pustit rychlovarnou konvici, vyluxovat nebo si ze zásuvky nabít mobilní telefon. Každý den je elektřina všude kolem. Co lidé vědí o jejím původu, zjišťovali v nedávném průzkumu vědci z Jihočeské univerzity. Výsledky je překvapily, představy veřejnosti jsou realitě velmi vzdálené. Dotazovaní v průměru odpovídali, že se v Česku vyrábí odhadem 36 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů, tedy ze sluneční, větrné či vodní energie. V tom se ale mýlí. Ve skutečnosti se z těchto zdrojů vyrobí přibližně 14 procent spotřebované elektřiny, jak ukazuje například poslední roční zpráva Energetického regulačního úřadu za rok 2019. Průzkum zatím odborníci nepublikovali, HN mají jeho část k dispozici. 

„Takový výsledek nikdo z nás nečekal,“ uvedl sociolog Miloslav Lapka z Jihočeské univerzity. Slovy odborné terminologie jej označil za „nebanální zjištění“. Lidé jsou ve svých představách mnohem dál než ty nejambicióznější klimatické plány schvalované s vidinou evropské klimatické neutrality do roku 2050. Tedy produkce jen takového množství emisí skleníkových plynů, které jsou její státy schopné také pohltit. Má se tím zpomalit globální oteplování, za kterým podle většiny vědců stojí právě skleníkové plyny vzniklé lidskou činností.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.