Milan Hnilička rezignoval na svou funkci předsedy Národní sportovní agentury. Jako první o tom v pondělí informovala Česká televize. Hnilička uvedl, že důvodů k rezignaci bylo víc. „Ve světle posledních měsíců to bylo velké pracovní vytížení a s tím spojené komplikace v osobním životě,“ řekl Hnilička. „Nebylo to impulzivní rozhodnutí. Přemýšlel jsem nad tím od konce ledna,“ dodal. Už tehdy čelil kritice za účast na oslavě v teplickém hotelu, ačkoliv v té době panovala přísná protiepidemická opatření. Hniličkův konec přichází jen krátce poté, co ministerstvo financí provedlo v agentuře rozsáhlou kontrolu. 

Novým předsedou Národní sportovní agentury bude Filip Neusser. Současný kouč pozemních hokejistek a protikandidát Jiřího Kejvala v plánovaných volbách vedení Českého olympijského výboru (ČOV). V pondělí to schválila vláda, uvedla ČTK. Neusserovo jmenování do čela organizace, která má na starost rozdělování státních dotací ve sportu, znamená, že z jeho kandidatury na předsedu ČOV sejde. Volby vedení ČOV se uskuteční za týden parlamentní formou, tedy tajným hlasováním v pražském sídle ČOV. S tímto formátem bez diskuze na plénu Neusser nesouhlasil.

Při kontrole, jak dříve informoval web Seznam Zprávy, odhalili kontroloři celou řadu pochybení. Mimo jiné měli odhalit, že agentura porušila rozpočtovou kázeň o více než 10 milionů korun. K tomu jí hrozí pokuty od finančního úřadu, Státního úřadu inspekce práce a Národního archivu celkem až za 15 milionů korun. Podle Seznam Zpráv její činnost bude patrně prošetřovat i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Hnilička ale popřel, že by jeho konec s kontrolou ministerstva financí přímo souvisel. „Proces není uzavřený, více k tomu mluvit nemohu,“ řekl Hnilička.

Kritika směřovala i na to, že agentura si na řadu úkonů, které by měla zvládat sama, najímá externí poradenské společnosti. Podle Hniličky některé tyto dohody prošly i jednáním vlády a s kritikou proto nesouhlasí. Problémy byly také s dotační výzvou Covid sport, kterou agentura letos vypsala.

Hnilička, jenž agentuře šéfoval od jejího vzniku v roce 2019, byl mimo jiné do konce ledna také poslancem za hnutí ANO. Svůj mandát složil poté, co se zúčastnil oslavy v teplickém hotelu. Už tehdy zaznívaly hlasy, aby skončil i v čele agentury, tehdy se za něj postavily sportovní svazy. „Pro mě bylo důležité zůstat v úřadu kvůli dokončení agendy, abychom dokázali vyplatit dotace včas,“ uvedl k tomu v pondělí Hnilička.

Premiér Andrej Babiš Hniličkovi poděkoval za odvedenou práci. „Během dvou let díky své urputnosti vybojoval a vybudoval vlastně takové menší ministerstvo sportu,“ uvedl Babiš ve vyjádření pro ČTK.

Pro letošní rok je v rozpočtu na sport určeno více než deset miliard korun. Národní sportovní agentura zastřešuje nejen profesionální, ale především amatérské sportovce s důrazem na aktivity dětí a mládeže. Agendu, včetně přerozdělování dotací, přebrala po Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist