Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se vzdal funkce, jeho mandát zanikne ke 30. červnu. Novinářům to po pátečním zasedání vlády řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) s tím, že kabinet vzal Zemanovo rozhodnutí na vědomí. Zeman svůj krok oznámil dopisem, ve funkci skončí po deseti a půl letech.

Na vládě se v pátek podle Havlíčka důvod Zemanova odstoupení neřešil. „Nebyla k tomu žádná diskuse, jen informace paní ministryně, že to dneska písemně oznámil, že se vzdává funkce. Nediskutovali jsme, proč tomu tak je, jen že nás paní ministryně oficiálně informuje,“ uvedl Havlíček.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová označila Zemanovu rezignaci pro ČT za překvapení. V prohlášení zaslaném ČTK uvedla, že se o ní dozvěděla v pátek ráno z úřadu vlády. Zemanovo rozhodnutí respektuje. Jméno jeho nástupce sdělí až později i s ohledem na to, že Zeman ve funkci skončí až 30. června.

Benešová v poslední době hovořila v médiích o svém záměru podat na Zemana kárnou žalobu. Vadilo jí to, že a jakým způsobem informoval o kauze výbuchů ve Vrběticích, která vyvolala diplomatickou roztržku s Ruskem. Podle ní tak zasahoval do věci, ve které nevykonává dozor ani dohled. V tomto ohledu se ale Zemana zastal jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak i šéf dozorového Krajského státního zastupitelství v Brně. Nejvyšší státní zástupce v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše v případu Čapího hnízda, řízení podle něj bylo zastaveno nezákonně a předčasně.

Pavel Zeman nicméně odmítl, že by ohledně kauzy Vrbětice překročil své kompetence. „Paní ministryně bohužel asi nemá úplné informace, anebo si všechny informace nepamatuje,“ reagoval již dříve na dotaz HN.

Zeman byl dlouho trnem v oku vládnoucí garnituře, nyní je především nutné chránit nezávislost státního zastupitelství, sdělil ČTK předseda ODS Petr Fiala.  Piráti vyzvali Benešovou, aby nechala jmenování nového nejvyššího státního zástupce na příští vládu. Ministryni připisují podíl na Zemanově rezignaci.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že je podle něj Zeman špičkový právník a profesionál. Poděkoval mu za roky práce pro ČR i spolupráci ve vrbětické kauze. 

Zeman funkci zastává od začátku roku 2011, kdy nahradil Renatu Veseckou. Předtím působil na okresním i krajském státním zastupitelství v Plzni a následně na mezinárodním odboru Nejvyššího státního zastupitelství. V roce 2004 se stal prvním zástupcem ČR u Eurojustu, kde byl nejmladším zástupcem ze všech členských zemí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist