Kauza pokáceného majestátního dubu u Krnova, která otevřela debatu o ochraně starých mohutných stromů, bude mít nejspíš pozitivní pokračování. Kromě toho, že Lesy ČR kvůli chybnému kácení propustí svého revírníka a budou po něm chtít finanční náhradu, spouští státní podnik také vyhledávání jiných významných stromů ve svých lesích. Do akce zapojí nejen lesní správce a revírníky, ale také veřejnost.

„V současnosti máme v databázi přes 700 významných stromů a chceme zhodnotit další kandidáty, kteří se těmto kritériím blíží,“ říká v rozhovoru Vladimír Krchov, ředitel lesního a vodního hospodářství Lesů ČR. O vybrané stromy pak budou lesníci více pečovat a chránit je.

Podnik tak reaguje na tisíce odmítavých reakcí na sociálních sítích, zájem médií, ale i policie a České inspekce životního prostředí, které pokácení krnovského dubu prověřují. Na svém facebookovém profilu na skolení stromu začátkem května upozornil ekologický aktivista Michael Cestr. Lesy ČR se od jeho pokácení už 3. května distancovaly a označily to za závažné pochybení svého zaměstnance.

Zřejmě i proto, že strom rostoucí v hospodářském lese prodal za pouhých 8130 korun na palivové dřevo. Jeho hodnota ale mohla být násobně vyšší. Podnik si proto zadal znalecký posudek.

HN: Budou Lesy ČR na základě kauzy pokáceného krnovského dubu měnit přístup ke starým stromům? Co uděláte pro to, aby se taková kauza neopakovala?

Chybu udělal jeden ze zaměstnanců. Podnikové normy jsou jasné, a kdyby se jich držel, nestalo by se to. V souvislosti s krnovským dubem jsme ale pověřili vedoucí našich lesních správ a polesí, aby své podřízené znovu proškolili, a případ se tak nemohl opakovat.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se