Kauza pokáceného majestátního dubu u Krnova, která otevřela debatu o ochraně starých mohutných stromů, bude mít nejspíš pozitivní pokračování. Kromě toho, že Lesy ČR kvůli chybnému kácení propustí svého revírníka a budou po něm chtít finanční náhradu, spouští státní podnik také vyhledávání jiných významných stromů ve svých lesích. Do akce zapojí nejen lesní správce a revírníky, ale také veřejnost.

„V současnosti máme v databázi přes 700 významných stromů a chceme zhodnotit další kandidáty, kteří se těmto kritériím blíží,“ říká v rozhovoru Vladimír Krchov, ředitel lesního a vodního hospodářství Lesů ČR. O vybrané stromy pak budou lesníci více pečovat a chránit je.

Podnik tak reaguje na tisíce odmítavých reakcí na sociálních sítích, zájem médií, ale i policie a České inspekce životního prostředí, které pokácení krnovského dubu prověřují. Na svém facebookovém profilu na skolení stromu začátkem května upozornil ekologický aktivista Michael Cestr. Lesy ČR se od jeho pokácení už 3. května distancovaly a označily to za závažné pochybení svého zaměstnance.

Zřejmě i proto, že strom rostoucí v hospodářském lese prodal za pouhých 8130 korun na palivové dřevo. Jeho hodnota ale mohla být násobně vyšší. Podnik si proto zadal znalecký posudek.

HN: Budou Lesy ČR na základě kauzy pokáceného krnovského dubu měnit přístup ke starým stromům? Co uděláte pro to, aby se taková kauza neopakovala?

Chybu udělal jeden ze zaměstnanců. Podnikové normy jsou jasné, a kdyby se jich držel, nestalo by se to. V souvislosti s krnovským dubem jsme ale pověřili vedoucí našich lesních správ a polesí, aby své podřízené znovu proškolili, a případ se tak nemohl opakovat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.