Liberecký kraj nebude trvat na zrušení poslední výzvy z programu React-EU, kde byl jedním z hlavních kritérií čas podání. Vítá dohodu s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (ANO), která chce společně s kraji hledat další možná kritéria pro hodnocení projektů. Po jednání s Dostálovou a ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO) to v pátek novinářům řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

 

„Byl jsem příjemně překvapen pozicí MMR, které připustilo, že jenom rychlost přihlašování nemá být jediným kritériem, podle kterého se bude rozhodovat. Předpokládáme, že dojdeme k nějaké dohodě a že nebudeme muset využít žádné kroky, o kterých jsme ve čtvrtek psali v předžalobní výzvě,“ doplnil hejtman. Kraj žádal zrušení poslední výzvy a vyhlášení nové s rovnými podmínkami pro všechny. Pokud to do konce měsíce ministerstvo neudělá, byl kraj připraven obrátit se na soud a žádat i předběžné opatření, které zakáže rozdělování peněz z programu.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

MMR v pátek po dohodě s Asociací krajů ČR a ministerstvem zdravotnictví posunulo další výzvu, která měla odstartovat odpoledne a rozdělovat se mělo 5,5 miliardy korun pro následnou a onkologickou péči. Slibuje upravit kritéria, mluví se například o desetiprocentním spolufinancování. „Jsem rád, že byla ta výzva odložena, podle předběžných průzkumů tam bylo žadatelů zhruba za deset miliard korun,“ řekl Půta. Liberecký kraj i nemocnice jsou podle něj připraveny se na spolufinancování projektů podílet až 20 procenty.

Půta by také rád, kdyby se kraje mohly víc podílet na hodnocení projektů. „Já si dovedu představit, že se projekty budou řadit také podle významu v jednotlivých regionech, podle pacientů, o které se nemocnice starají. Navrhovali jsme, aby kraje mohly určit, které projekty jsou v kraji prioritní, protože nemocnice v kraji neplní stejnou úlohu,“ řekl liberecký hejtman. Za rozumné považuje i zvažované omezení počtu projektů, které může žadatel do výzvy přihlásit, a omezení částky, o niž je možné žádat.

Česko může získat z React-EU na posílení zdravotnictví 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity podle předchozích informací ministerstva pro místní rozvoj na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a seniory. První žádosti bylo možné začít podávat od 5. května. Zatímco ve výzvě na modernizaci záchranných služeb se Libereckému kraji podařilo získat podporu pro tři projekty, ve výzvě na přístrojové vybavení skončily nemocnice v Liberci a České Lípě pod čarou, dohromady žádaly půl miliardy korun. K dispozici bylo 8,9 miliardy korun a žádostí bezmála za dvojnásobek. Alokace byla podle Půty vyčerpána za necelé dvě sekundy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist