Čísla se lepší, ale je stále třeba opatrnost, uvedl na páteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Začátkem příštího týdne bychom se v počtu nakažených mohli přiblížit stovce nakažených na 100 tisíc obyvatel. „Rozvolňování tak bude oprávněné,“ uvedl ministr. Od pondělí se v celém rozsahu otevřou obchody, služby a také kulturní instituce. Další uvolnění se neplánuje dříve než 17. května.

Stát podle ministra uvažuje o tom, že by v létě antigenní testy na covid-19 už nebyly zdarma každé tři dny jako nyní, ale méně často.  Podle Arenbergera už by to při nízkém výskytu covidu-19 v populaci nemělo logiku. 

Nyní mohou lidé každé tři dny podstoupit antigenní test, který jim je hrazen ze zdravotního pojištění. Povinně se testují pracovníci ve firmách či část dětí ve školách. Arenberger dnes v souvislosti s očkováním proti covidu řekl, že otevírá lidem například možnost cestovat, aniž by museli podstupovat testování. "... které je zatím zdarma, ale asi časem potom během prázdnin budeme zvažovat o jiných režimech," řekl.

Ve čtvrtek dostalo v Česku očkování proti nemoci covid-19 nejvíce lidí v jednom dni od začátku vakcinace. Očkováno bylo 81 753 lidí, informoval v pátek na Twitteru premiér Andrej Babiš (ANO). Počet podaných dávek vakcín tak byl podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví zhruba o 3800 vyšší než minulý čtvrtek, kdy byl dosavadní rekord.

„Většina z rizikových skupin už jsou v bezpečnější zóně a dnes si můžeme dovolit nabídnout vakcínu všem zájemcům,“ uvedl v pátek Arenberger a připomněl plán otevřít registraci pro všechny věkové kategorie od června.Motivací nechat se očkovat bude podle ministra cestování a přístup do různých prostor. Malého zájmu mladších se neobává.

V ČR se začalo očkovat koncem loňského prosince a od té doby bylo podáno přes 3,5 milionu dávek a plně očkováno je přes milion lidí. Minimálně jednu dávku vakcíny má v tuto chvíli necelých 2,5 milionu Čechů nad 16 let, tedy necelých 28 procent. Dokončené očkování má přes milion osob, což je více než 12 procent populace, uvedl v pátek Arenberger.

Počty očkovaných v poslední době kolísaly, tento týden se držely kolem 70 tisíc podaných dávek vakcíny denně, přičemž ve středu byl zaznamenán třetí nejvyšší počet aplikovaných injekcí s vakcínou. Dostalo ji přes 76 tisíc lidí.

V Česku se očkuje čtyřmi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Na 78 procent dávek bylo od Pfizer/BioNTech. Vakcínu Johnson & Johnson, u níž se na rozdíl od ostatních používá jen jedna dávka, zatím dostalo přes 10 000 lidí, to představuje 0,31 procenta ze všech podaných dávek.

Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 byl ve čtvrtek podruhé za sebou pod dvěma tisíci. Testy prokázaly 1559 nově nakažených, o 670 méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od loňského března se nákaza v zemi potvrdila u více než 1,6 milionu lidí. Z toho 29 608 pacientů s potvrzenou nemocí covid-19 zemřelo.

Denní nárůsty počtu nově nakažených několik týdnů klesají, ještě na počátku března dosahovaly téměř k 17 000. Ve středu se poprvé od konce loňského září dostal nárůst pod dva tisíce za všední den. O víkendech se sice počty nově nakažených v posledních týdnech dostaly i pod 1000, o volných dnech se však mnohem méně testuje.

Počet nových případů covidu-19 za týden v Česku k pátku klesl na 111 na 100 000 obyvatel, což je o sedm případů méně než předchozí den. Tímto údajem se nyní vláda řídí při uvolňování protiepidemických opatření.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) oznámil, že se budou moci znovu začít konat školy v přírodě. K jejich opětovnému povolení by mohlo dojít od 31. května. Za jakých podmínek to bude možné, bude muset určit hygienická služba a ministerstvo zdravotnictví. Plaga to v pátek ráno řekl v rozhovoru s Radiožurnálem.

„Pevně věřím, že pravidla a podmínky, za kterých se školy v přírodě mohou konat, dokáže ministerstvo zdravotnictví dát ve velmi krátké době, v řádu jednoho týdne, dohromady,“ uvedl Plaga. Ministr o tom s resortem zdravotnictví jedná.

Školy v přírodě jsou od 14. října loňského roku znovu zakázané. Ministerstvo pro místní rozvoj začalo letos v únoru provozovatelům proplácet podporu za neuskutečněné školní pobyty z programu COVID školy v přírodě. Zájemci mohli o podporu žádat od prosince do 12. února. Na pomoc bylo připraveno 65 milionů korun. Určena byla za neuskutečněné pobyty mezi loňským 25. květnem a 29. červnem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist