Anonym ve čtvrtek vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na Twitteru

„NCOZ se intenzivně zabývá anonymní výhrůžkou o připravovaném útoku na mateřskou školu, která nebyla nijak specifikována. V součinnosti s krajskými ředitelstvími policie jsme přijali preventivní opatření a provádíme úkony směřující k vypátrání autora výhrůžky,“ sdělila bez dalších podrobností policie.

Samotné školky už na výhrůžku zareagovaly. „Z důvodů celostátního bezpečnostního opatření vás žádáme o zvýšenou bezpečnost při příchodu do mateřské školy: Nevpouštějte cizí osoby do areálu školy, zavírejte za sebou dveře i branky, cokoliv podezřelého hlaste na linku 158,“ napsala například Mateřská škola Na Výšinách rodičům. 

Některé školky rodičům kvůli anonymní hrozbě volaly a žádaly je, ať si děti předčasně vyzvednou. „Kdo chtěl, mohl děti nechat, ale raději jsme syna vyzvedli dříve,“ uvedla pětatřicetiletá Tereza z Úval. 

Výhrůžkami útokem na neurčenou školu se zabývali například před dvěma lety pražští kriminalisté. Policie je zaznamenala na sociálních sítích, autor hrozil střelbou. Policisté proto posílili dohled u škol a informovali vedení. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v této souvislosti upozornil na náklady bezpečnostního nasazení ve výši až statisíců korun, které může stát od pachatelů vymáhat.

Tentokrát se podle mluvčího NCOZ Jaroslava Ibeheje případ týká celé České republiky. „Provádíme celou řadu opatření, která jsou dílem veřejná a dílem skrytá,“ sdělil mluvčí. Více informací podle něj nemůže policie v tuto chvíli poskytnout.

Koncem května muselo být kvůli hrozbám evakuováno ministerstvo vnitra na pražské Letné. Anonym nahlásil bombu, kterou pyrotechnici nenašli.